Ana Sayfa
2019-02-11 08:02:38 ( 49 izlenme )
Reklamlar

Türkiye ilk defa O ülkede Altın Arayacak 

Türkiye ilk defa O ülkede Altın Arayacak  

Sudan ve Türkiye, Kızıldeniz eyaletinde altın ve diğer madenlerin çıkarılması için anlaşma imzaladı


Sudan Jeoloji Kurumu ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Sudan’ın Kızıdeniz eyaletindeki altın ve diğer madenlerin çıkarılmasına imkan tanıyan anlaşma imzaladıkları bildirildi.


Sudan petrol bakanlığından bir kaynak dün Reuters’e yaptığı açıklamada, Sudan petrol bakanlığına bağlı Jeoloji Kurumu ile MTA arasındaki anlaşmanın Kızıldeniz eyaletinde iki “kare” alanda maden çıkarılmasına imkan tanıdığını belirtti. 

ANLAŞMA SUDAN’A EKONOMİK FAYDA SAĞLAYACAK


Anlaşma, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın üç günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Sudan’dan ayrılmasından bir gün sonra açıklandı. Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya göre Petrol Bakanı Awad Dahia bunun, MTA’nın maden alanında Türkiye dışında yaptığı ilk anlaşma olduğunu belirterek, anlaşmanın Sudan’a ekonomik fayda sağlayacağını umduğunu ifade etti.


Sudan ekonomisi ülkenin güney kesiminin, petrol üretiminin dörtte üçünü alarak, 2011’de ayrılmasından bu yana zor bir dönem geçiriyor. Sudan hükümetinin bankalar ve döviz bürolarına döviz kurunu günlük olarak belirleme görevi vermesinin ardından, Ekim ayında para birimi sert değer kaybetti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Asgari ücrette yeni gelişme! Bir ilk olacak Son seçim anketi açıklandı! Durumu kritik Marmara bölgesi için gece yarısı uyarısı Tantan'dan flaş Adnan Hoca iddiası! Kimler sahip çıktı?