Ana Sayfa
13 Mayıs 2019 ( 403 izlenme )
Reklamlar

Suudi Arabistan'a kötü haber! Harekete geçtiler

Suudi Arabistan'a kötü haber! Harekete geçtiler
Belçikalı yetkililer, Suudi Arabistan'a silah satışının gözden geçirilebileceğini bildirdi.
Suudi Arabistan'a kötü haber! Harekete geçtiler


Belçika'nın Fransızca yayın yapan kamu televizyonu RTBF'ye konuşan  Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Bence eğer Yemen gibi bazı çatışmalarda  kullanıldığı ortaya çıkarsa Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması iyi  olabilir." diye konuştu.

Reynders, Belçika Anayasası'na göre olası bir silah satışı yasağının,  silah üreten şirketin bulunduğu bölge hükümeti tarafından karara  bağlanabileceğini belirtti.

Valonya Bölgesi Başkanı Willy Borsus ise RTBF'ye yaptığı açıklamada,  başka ülkelere silah satışında Belçikalı bir şirketin yasalara aykırı davranması  halinde, söz konusu şirketin "lisansının dahi iptal edilebileceğini" ifade etti.

Belçika'da bazı basın ve sivil toplum kuruluşlarının yayımladığı  araştırma, Suudi Arabistan'ın Belçika'dan ithal ettiği silah ve askeri  mühimmatları Yemen'deki savaşta kullandığını ortaya koymuştu.

Suudi Arabistan'a yoğunluklu silah ihracatı yapan Belçika'nın Valonya  bölgesi, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan'la yeni  anlaşma olmayacağını duyurmuştu ancak Belçika medyası Valonya'dan Suudi  Arabistan'a bu yıl üç kere askeri teçhizat ihracatı yapıldığını yazmıştı.


HABER 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MIT operasyonu Ekrem İmamoğlu, metrobüse bindi ve açıkladı: Özel bir sürprizimiz olacak GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN ERBAKAN ZİYARETİ .İLKKEZ YAYINLANDI Seçime 10 gün kala Türkiye’ye saldıracaklardı! Şifre kırıldı, saldırı boşa çıktı