Ana Sayfa
21 Aralık 2018 ( 1209 izlenme )
Reklamlar

"O sözlere dayanamadı! Mattis'in istifa nedeni Hulusi Akar"

"O sözlere dayanamadı! Mattis'in istifa nedeni Hulusi Akar"
ABD medyası, Savunma Bakanı Jim Mattis'in, Genelkurmay eski Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın teröristler için, "Kazdıkları çukurlara gömülecekler" sözleri üzerine dayanamayarak istifa etme kararı aldığını ileri sürdü.
 "O sözlere dayanamadı! Mattis'in istifa nedeni Hulusi Akar"
ABD Başkanı Donald Trump'ı Suriye'den çekilmekten vazgeçirmeye çok uğraşan ama başarısızlığa uğrayan Savunma Bakanı Jim Mattis'in bunun üzerine verdiği istifanın nedenleri analiz ediliyor.

Trump'la aralarında uzlaştırılamaz görüş ayrılıklarını olduğunu ve Trump'ın kendisine benzer görüşlerde bir savunma bakanı bulması gerektiğini söyleyerek istifa eden Mattis, aynı zamanda Amerikan deniz piyadeleri nezdinde 'efsane', 'kuduzköpek' lakaplı bir emekli general.

"Akar'ın sözlerine dayanamadı"
Çarşamba günkü çekilmenin ardından perşembe günü gelen istifayı canlı yayın akışı yapacak kadar önemseyen CNN, Türk mevkidaşı Hulusi Akar'ın 'ABD çekildikten sonra YPG'lileri öldürüp çukurlara gömeceklerine' dair sözlerinin Mattis için "bardağı taşıran damla" olduğunu ve istifa mektubunu tetiklediğini duyurdu.

Bakanlık yetkilileri konuştu
CNN'e konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan iki yetkili, perşembe günü Suriye konusunu görüşmek için Beyaz Saray'a giden Mattis'in, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından Türkiye'nin YPG'yi hedef alacağına dair haberler yüzünden çok sinirli ve hatta öfkeden mosmor olduğunu söyledi.

İki yetkiliye göre Mattis'i tetikleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 'ABD çekildikten sonra YPG'lileri öldürüp çukurlara gömme' tehdidi oldu. Akar'ın sözlerini hazmedemeyen Pentagon şefi, ABD'nin Suriye'deki "müttefikine" ihanet etmesi fikrine dayanamayarak istifasını verdi. 

Öncesinde CNN, Mattis'in son bir kez Trump'ın fikrini değiştirmeye çalışmak için perşembe Beyaz Saray'a gideceğini duyurmuştu. Pentagon ve Beyaz Saray'dan birer yetkiliye göre ABD Başkanı'nı vazgeçmeye ikna edemeyince istifasını verdi.

Hulusi Akar'ın teröristler hakkında unutulmayacak sözleri
Akar, TBMM Genel Kurulu'nda savunma bakanlığının bütçesine ilişkin sunumunda, TSK'nin 'Doğu ve Güneydoğu'da bazı ilçelerde çukur eylemlerini başlatan teröristleri kazdıklara çukurlara gömerek bu tehdidi bertaraf ettiğinden' söz edip şunları söylemişti:

"ABD tarafından PKK/YPG'nin Münbiç'ten çıkarılacağına dair sözler verilmiş olmasına rağmen terör örgütünün Münbiç'te çukurlar kazdığı, mevziler hazırladığı tespit edilmiştir. Konu yakinen takip edilmekte olup, verilen taahhütlere uyulmadığı takdirde, sözler tutulmadığı takdirde, diğer bölgelerde olduğu gibi yeri ve zamanı geldiğinde buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara gömülecektir."

Ardından Katar'ın başkenti Doha'daki Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nda bir konuşma yapan Akar, "Şu anda Münbiç'te, Fırat'ın doğusunda bazı çukurların, tünellerin kazıldığı söyleniyor. İster çukur ister tünel kazsınlar, isterse yerin dibine girsinler, yeri ve zamanı geldiğinde bunlar kazdıkları çukurlara gömülecekler. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" demişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye O Hamleyi Yaptı Izlemeyen KALMASIN Karısının sevgilisine penseyle t.avüz etti! DAHA 2 GÜN ÖNCE EVLENMİŞTİ..EŞİ EVE GELDİĞİNDE ŞOK GEÇİRDİ!