Ana Sayfa
2019-02-11 01:53:23 ( 1379 izlenme )
Reklamlar

Mezarlara Neden Su Dökülür ?

Mezarlara Neden Su Dökülür ?

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem-‘den sâbit olduğuna göre, o iki kabre uğramış ve şöyle buyurmuştur:


‘Şüphesiz ki o ikisi azap çekiyorlar. Çektikleri azap da büyük bir şey değildir (kolay olan, fakat ondan korunmaları nefislerine zor gelen bir şey idi.) Oysa o şey, büyük günah idi.’ Sonra şöyle buyurdu:’Evet! Onlardan birisi, (insanlar arasında) laf getirip-götürürdü. Diğeri ise idrar sıçrantısına karşı korunmazdı. Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- sonra yaş bir dal isteyerek onu ikiye ayırdı. Bir parçasını birinin üzerine dikti, diğerini de öbürünün üzerine dikti ve: ‘Bu iki dal, yaş kaldıkça o ikisinden azabın hafifletimesini ümit ederim’ buyurdu.” [Buhârî, hadis no: 1387, Müslim, hadis no: 292]


Elbetteki mezarlığın üstüne su dökebiliriz, bunun bir günahı yada bir sakıncası bulunmamaktadır.


Tabiki de mezara su dökmekten kastettiğimiz asla içindeki ölüyü sulamak değildir. Mezarlığı sulamamızda ki gayemiz toprağın suyla sıkışması ve bu şekilde rüzgara toz olmamasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra mezar üstündeki yeşillik ve otların sulanması için su dökebiliriz. Ayrıca mezarlığın önüne dikilecek ağaçların dört mevsim yeşil kalan yaprağı olan ağaçları tercih etmeli ve bu ağaçlara benzer ağaçlar dikmeliyiz örneğin çam ağacı dikebiliriz.***********************************************************************

***********************************************************************

************************************************************************

************************************************************************Eskişehir'deki Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan araştırmaların ardından 2014 yılında tescil edilen ve o tarihten bu yana "Pazaryeri boncuğu" olarak satılan fasulye, İstanbul başta olmak üzere yakın il ve ilçelerden ilgi görüyor.


"Pazaryeri boncuğu"nda sözleşmeli ekim yapan üreticiler için Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda ilk ürün müzayedesi yapıldı.


Müzayedeye, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Pazaryeri Kaymakamı Bayram Sağır, İlçe Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, "sözleşmeli tarım" modeli kapsamında çiftçilerle sözleşme imzalayan şirketin sahibi Ferhan Geylan, Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi öğrencileri ve çiftçiler katıldı.


Törende konuşan Vali Yardımcısı Taşdöğen, Bilecik ve ilçelerinin tarım çeşitliliği bakımından çok zengin olduğunu belirterek, yetişen ürünlerin kaliteli olduğunu kaydetti.


Belediye Başkanı Yalçın da Pazaryeri ilçesinde yetişen tescilli fasulyenin Türkiye'nin en lezzetli fasulyeleri arasında yer aldığını bildirdi.


- "Sözleşmeli tarım modelinin ilk meyvelerini almaya başladık"


Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş da kentte sözleşmeli tarım modelinin ilk meyvelerini almaya başladıklarını anlatarak, "Yapılan bu örnek uygulama Bilecik'in tümüne yayılacak. Bugün ilimizde ilk defa müzayede ile satılan 'Pazarcık boncuğu' hak ettiği yeri bulmuştur. 2015 yılında tescili yapılan fasulye başta İstanbul, Bursa, Eskişehir gibi birçok ilde aranan bir ürün haline gelmiştir. Yeni sezonun üreticimize bereketli olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Taşdöğen'in kilogramına 10 lira teklifle başlattığı müzayede sonunda 1 kilogram fasulye 90 bin liraya satıldı.


Çiftçilerle sözleşme imzalayan şirketin yönetim kurulu başkanı Ferhan Geylan, 4 kilogram fasulyeyi 360 bin lira ödeyerek satın aldı.


Söz konusu 360 bin liranın yarısının Pazaryeri ilçesine, 90 bin lirasının Gölpazarı Kadın Girişimciler Derneği tarafından yapılacak olan seraya, kalan 90 bin lirasının da İstanbul'daki bazı kurumlara bağışlanacağı bildirildi.


Etkinliğin sonunda devlet sanatçısı heykeltıraş Malik Bulut, mermerden yaptığı fasulye maketini Geylan'a takdim etti.


*******************************************************************

******************************************************************


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Recep Tayyip Erdoğan'ın Önceden Feto ile Arası İyiydi'' Diyenler İzlesin EMEKLİLİK YAŞI DÜŞÜYOR ! HERKESİ AĞLATTI Son seçim anketleri açıklandı! Cumhur İttifakı ipi göğüslüyor