Ana Sayfa
2018-10-11 04:35:34 ( 762 izlenme )
Reklamlar

Mete Yarar Açıkladı! Bu Olayın Arkasında Arabistan Değil O Devlet Var!

Mete Yarar Açıkladı! Bu Olayın Arkasında Arabistan Değil O Devlet Var! 

Mete Yarar: Cemal Kaşıkçı olayının arkasında İsrail varHabertürk ekranlarına konuk olan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, kayıp Suud Gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulunan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, “İstihbaratta bir kural vardır. Bu kadar fazla deşifrasyon bırakılmaz. Her şey göründüğü gibi değildir. Bu olay tuzağını da içinde barındırıyor. Dünyanın gözünün önünde sıfırlayacağınız bir operasyonu bu kadar deşifre etmezsiniz. Sonuç olarak dünyada bir reaksiyonu olacaktır.” açıklamasında bulundu.

“Bu işin arkasında İsrail var! Bu kadar net”

Cemal Kaşıkçı olayında İsrail’in rolü olduğunu iddia eden Yarar açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: Suudi Arabistan körfezde kural belirleyici bir ülke. İsrail ile Salman arasında ciddi bir yakınlaşma bir söz konusu. Katar olayında bir gerginlik yaşandı. Türkiye olayları belli bir dozajın üzerine çıkarmıyor. 

Yani ilişkileri kopartacak noktaya hiç sürüklemedi. Ben burada açık ve net söyleyeyim büyük bir tuzak görüyorum. Bu olayın yansımaları gizlenemez. Dikkat ederseniz Türkiye belgeleri yavaş yavaş servis ediyor. Bu evrakların tamamı o günde vardı. Türkiye bu işi sulhle çözmek istiyor. Buradaki tuzak Türkiye, Suudi Arabistan ilişkisini tamamen koparmak üzerine. Bu işin sonunda iş diplomatik krize kadar gidebilir. Bu işin arkasında İsrail var. Bu kadar net.


Adnan Kaşıkçı Prenses Diana ve çok daha fazlası! İşte azönceoldu’nun derlediği Cemal Kaşıkçı dosyasıSuudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’na resmi evrak işlemleri için giden Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’dan haber alınamıyor.

 Başkonsolosluğu’na resmi evrak işlemleri için giden gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan 2 Ekim’den itibaren haber alınamamasına ilişkin olarak Suudi Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Suudi Arabistan’dan resmi açıklama geldi

Resmi işlemler için Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na gitmesinin ardından kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için, konsolosluk yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nun kaybolma şartlarına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması için kardeş yerel Türk yetkili mercileri ile koordinasyon ve takip içerisinde olduğunu bildirdiği belirtildi. 

Washington Post Kaşıkçı’ya ait köşeyi boş bıraktı

Boş bırakılan köşede, editörlük notu düşülerek kaleme alınan metinde, “Cemal Kaşıkçı, Washington Post Küresel Fikirler için köşe yazıları kaleme alan bir yazar ve Suudi bir gazetecidir. Şu an boş olan alanda, Kaşıkçının kelimeleri yer almalıydı. Ancak, Salı günü öğleden sonra, rutin bir konsolosluk işlemi için gittiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdiğinden beri kendisinden haber alamadık” açıklamasına yer verildi.

“Bilgi sahibi değiliz, araştırıyoruz”

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’na açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Büyükelçisi: Bilgi sahibi değiliz, araştırıyoruz. Bilgi elde edersek sizlere aktaracağız.

“Konuyu takip ediyoruz”

Bakanlar kurulu ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kayıp gazeteci için şu açıklamaları yapmıştı: Adı geçen kişinin nişanlısı da ilgili birimlerimize ulaştı, bir nikah işlemleri için kendisinin oraya gittiği bize ifade edildi. Saat 13.00 civarında girdiği ve bir daha kendisinden haber alınamadığı, ilgili birimlerimiz ve emniyet birimlerimiz konuyu takip ediyorlar. 

Bize ulaşan bilgi, şu an itibariyle bu Suud vatandaşı olan kişi halen Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda. Konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Böyle bir olayın bir kere uluslararası hukuk boyutu var, Türkiye Cumhuriyeti hukuku boyutu var, insani boyutu var. Bütün yönleri ile bunu değerlendirmek durumundayız. Umarım bu iş suhuletle çözülür

“Cemal’den haber alınamaması Türk ve dünya medyasında derin bir endişe yaratmıştır”

Türk Arap Medya Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın bugün saat 13.00 sularında girmiş olduğu Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu binasından henüz çıkamamış olmasını endişe ile izliyoruz. Özgür bir Suudi vatandaşı olarak ayak bastığı İstanbul’da bir süreden beridir bulunan Kaşıkçı’dan henüz bir haber alınamaması, Suudi Arabistan’da son dönemde gelişen insan hakları ihlalleri çerçevesinde Türk ve dünya medyasında derin bir endişe yaratmıştır. Türk Arap Medya Derneği olarak Suudi Arabistan Krallığı makamlarından Cemal Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili acil bir açıklamayı beklemekle birlikte, İstanbul Suudi Başkonsolosluğu binasından özgürce çıkması ve Washington Post’ta yazdığı yazılarına dönmesini acilen bekliyoruz.

“Türkiye’ye izin vermeye hazırız”

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için bir açıklama da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’dan geldi. Selman, “Türkiye’nin İstanbul başkonsolosluğumuzu aramasına izin vermeye hazırız.” İfadelerini kullandı.  

Savcılık soruşturma başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, başkonsolosluk binasına girdikten sonra kendisinden haber alınamadığı iddia edilen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturma başlattı.

“Hiç kimse Türkiye’de insanın kaybolması gibi bir eyleme imza atamaz”

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Sözcüsü Çelik kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili olarak şunları söyledi: Kayıp gazetecinin durumunun, akıbetinin ne olduğu, onun sorumlusunun kim olduğu ortaya çıkarılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti emin bir devlettir. Hiç kimse Türkiye’de bu şekilde bir insanın kaybolması gibi bir eyleme, işleme imza atamaz. Başsavcılık soruşturmasını yürütüyor.

Kaşıkçı girdiği konsolosluktan bir daha çıkmadı

Emniyetten yapılan açıklamada, Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı günü saat 13.12’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki randevusuna gitti ve bir daha dışarı çıkmadı. Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girdiği saatle, nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre arasındaki, Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna yapılan tüm giriş çıkışlar, emniyet tarafından inceleniyor.

“Türkiye’de bu tip operasyonlar yapamayacaklarına dair güven duyuyordu”

Yasin Aktay, “Bir ay kadar önce görüşmüştük. Bana, Suud vatandaşlarına yönelik yapılabilecek operasyonlardan endişelerinden bahsetmişti. Türkiye’de yapılamayacağına dair ifadeleri olmuştu. Türkiye’de bu tip operasyonlar yapamayacaklarına dair güven duyuyordu. Kendisiyle ilgili böyle bir durum olduğunu tam olarak ifade etmemişti. Ben de kendisine yardımcı olabileceği yönünde ifadem olmuştu.” dedi.

“Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum”

Kayıp Suud Gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgi açıklamalarda bulunan “AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay’dan Çok vahim bir durum. Acı bir durum. İnsanların neye güvenecekleri açısından zor bir durum. Tüm gelenekleri yok eden, darbe vuran bir durum. Randevuyla gidiyor. 2 saat öncesinden konsolosluğa haber veriyor. Saat 13.00’te geliyorum diye bilgi veriyor. Randevulaşıyorlar. Saat 13.00’te evrağın hazır diye bekliyor. O saatte de 2 uçak dolusu insan geliyor ve aynı saatlerde konsoloslukta bulunuyor. Bana 16.40 civarı haber veriliyor. 3 saat 40 dakika sonra ilk haber alanın ben olduğumu anlıyorum. Ben gerekli yetkililere haber veriyorum. Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum.” dedi.

“Belli ki 13.00 ile 16.40 arasında bir şey yapılmış olacak”

Aktay açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: İlk aldığım yanıt çok vahim. Girip çıkmaması olağanüstü bir durum. Orası bir konsolosluk, diplomatik bir merkez. Cemal Kaşıkçı bilinmeyen bir insan değil. Dünya çapında bir insan. Türkiye’de de tanınan bir insan. Benim de şahsi bir dostluğum var. Suudi Arabistan’ın en entelektüel insanı olarak biliniyor. Onu herkes tanıyordu. Görüşleri ilgiyle izlenmesi gereken bir insan. Kendisine bir şey yapılmayacağı güvenle gitmiş oldu. Türk emniyeti, istihbaratı hiçbir şey kaçmaz ondan. Eğer bir operasyon o saatten sonra yapılmış olsaydı kesinlikle yapılamazdı. Belli ki 13.00 ile 16.40 arasında bir şey yapılmış olacak.”

“Cemal Kaşıkçı öldürüldü, birkaç yerden teyit ettik”

Türk – Arap Medyası Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, “Dünya basınının başı sağolsun dün bize ulaşan bilgi Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönündeydi. Teyit ettirdik bunu birkaç yerden. Bize başınız sağolsun hazırlıklarınızı yapın cenaze ile ilgili dendi. Biz de cenaze ile ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Şu anda bütün o delillerin açıklanmasını bekliyoruz. Barbarca, vahçice işlenmiş bir eylem olarak kabul ediyoruz bunu. Detayları ortaya çıktıkça hüzünleniyoruz. Dünya medyasının başı sağolsun. Kelimelerle ifade edilemeyecek bir durum. Biz bu eylemleri DEAŞ’ın yaptığını düşünüyorduk. Hatta DEAŞ bu zihniyetin ürünü olarak ortaya çıktı. Bir gazeteci hiç birşey yapmamış sadece Yemen’deki, Suriye’ki, Ortadoğu’daki yanlış eylemlerinizden dolayı sizi eleştiren birisini vahşice, barbarca katlediyorsunuz kabul edilebilir birşey değil. Biz bu işin sonunu bırakmayacağız. Dünya medyası olarak ve aynı zamanda dünyanın bütün hukukçuları ve dünya vicdanı buna tepki gösterecektir. Kendisi aynı zamanda Amerikan vatandaşıydı bunu hem Amerika’da hem Avrupa’da hem Türkiye’de takipçisi olacağız bütün devletlerin buna tavır koymasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ölüm anlık bir şey değildir, 3 ay önceden bakınız bizi nasıl ele geçirmeye başlıyor dünya jeopolitiğini değiştirebilir Dev rezerv tespit edildi ÖLDÜRÜLDÜLER