Ana Sayfa
2018-09-04 10:34:27 ( 798 izlenme )
Reklamlar

Köylülüler şokta! Yıllardır kömür diye bakın ne yakmışlar

Köylülüler şokta! Yıllardır kömür diye bakın ne yakmışlar

DHA |  
Bayburt'un Aydıncık köyünde vatandaşların yıllardır kömür diye toplayarak yaktığı, ancak yapılan incelemede kehribar olduğu tespit edilen taş için harekete geçiliyor. Köyde önemli bir kehribar taşı rezervi tespit edilmesine öncülük eden müteahhit Ünal Heytam Haşlak, maden ocağı açılması için çalışma başlattı.

Aydıncık köyünde vatandaşların yıllardır kömür diye toplayarak yaktığı taş için araştırma başlatan müteahhit Ünal Heytam Haşlak, aldığı taş örneklerini, 9 Eylül Üniversitesi'ne gönderdi. Yapılan analizlerde taşların ağaçların korunma mekanizmaları arasında yer alan reçinelerin fosilleşmiş hali olan kehribar olduğu belirlendi. Yıllardır kömür diye toplayıp yaktıkları taşın değerli olduğunu öğrenen köylüler, harekete geçti, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'ne (MTA) başvurdu. Köyde yapılan incelemede kehribar olduğu belirlenen ekonomik değere sahip yaklaşık 200 milyon metreküp doğal taş tespit edildi. Kendi arazisinde çıkan kehribar için ruhsat alan müteahhit Ünal Heytam Haşlak, maden ocağı açılması için çalışma başlattı. Köyde işlenerek tespih ve kolye yapılan taşlar açılacak maden ocağı ile ekonomiye kazandırılacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Kararı ABD değil, Erdoğan verecek" Amerikalı şarkıcı İnşirah Suresi'nden alıntı yaptı Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan'a fark attı Masonların İstanbul’daki Büyük Sırrı. Bu taşa tapıyorlar