Ana Sayfa
16 Mayıs 2019 ( 209 izlenme )
Reklamlar

ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu: Skandal Türkiye tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu: Skandal Türkiye tasarısı

ABD Temsilciler Meclisine sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S400'leri alması durumunda F35 programından çıkarılması, F35 satışının durdurulması ve Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması isteniyor.New York vekili Demokrat Eliot Engel ile Teksas vekili Cumhuriyetçi Michael McCaul, Türkiye'nin S400 alımına ilişkin Dışilişkiler Komitesi‘ne bir karar tasarısı sundu.

Türkiye'nin Rusya ve İran ile iş birliği yaptığı belirtilen tasarıda, "Türkiye'nin almayı planladığı S400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, TürkAmerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor." ifadeleri yer aldı.

Tasarıda, Türkiye'nin F35 programının yanı sıra ABD'den birçok silah ve araç aldığı belirtilerek, Temsilciler Meclisinin Türkiye'ye Patriot satışına tam destek verdiği ifade edildi.

"SATIŞI DURDURUN" ÇAĞRISI

Temsilciler Meclisinin S400 alımı dolayısıyla Türkiye'yi kınadığı belirtilen tasarıda, Türkiye'nin S400'leri alması durumunda F35 programından çıkarılması ve Türkiye'ye F35 satışının durdurulması çağrısında bulunuluyor.

Tasarıda Türkiye'nin S400 sistemlerini almasının, ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında "önemli bir işlem" olarak kabul edildiği belirtilirken, S400'leri teslim alması durumunda CAATSA yasası kapsamında Türkiye'ye yönelik yaptırımların tam uygulanması istenildi.

Tasarıda, ayrıca Türkiye'ye S400 alımının iptal etmesi çağrısı yapıldı.

YASA TASARISI DA SUNULMUŞTU

Benzer içeriğe sahip ancak Kanun Tasarısı olan iki tasarı da geçen aylarda Senato ve Temsilciler Meclisine sunulmuştu. "NATO'nun Hava Sahasını Koruma Tasarısı" başlığı ile sunulan tasarılarda, Rusya’dan S400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye'ye F35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngörüyordu.

ABD KONGRESİ‘NDE YASA VE KARAR TASARILARI

ABD Kongresinde yasa tasarısı ve karar tasarısı olmak üzere iki şekilde tasarı sunulabiliyor. Yasa tasarıları kongrenin iki kanadından da onay aldıktan sonra ABD Başkanı‘nın imzasıyla kanunlaşıyor. Karar tasarılarının kanuni bir bağlayıcılıkları bulunmuyor ancak kongrenin bir konudaki görüşünü yansıtıyor.
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tıp dünyasında devrim! Artık Türkiye'de üretilecek OĞLU 15 YAŞINDA Kİ KIZLA İLİŞKİYE GİRİNCE ANNESİ ... Devamını Okuyun... Duyunca Şaşıracaksınız