Ana Sayfa
2019-03-07 01:28:34 ( 517 izlenme )
Reklamlar

36 ülke Suudi Arabistan'a karşı birleşti! Resmen imza attılar

36 ülke Suudi Arabistan'a karşı birleşti! Resmen imza attılar

AB'ye üye 28 ülkenin tamamı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'a yönelik karşı adım atılması için imza verdiği bildirildi. AB ülkelerinin yanı sıra en az 8 ülkenin daha imza attığı aktarıldı. 36 ülke, Kaşıkçı cinayetini en sert şekilde kınayıp, sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı. Öte yandan başka oylamada AB ülkeleri, Suudi Arabistan'ında içinde yer alan "kara listeyi" reddetti.İngiliz haber ajansı Reuters'ın diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, Avrupa Birliği'ne (AB) üye toplam 28 ülke bugün düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'a karşı adım atılmasını öngören ortak bir bildiri için imza verdi.

 

AB ülkelerinin yanı sıra 8 ülkenin daha imza attığı ortak beyan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde bugün okundu. Ortak beyanda, Riyad yönetimi Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle hedef alındı.

SUUDİ ARABİSTAN'A ÇAĞRI YAPILDI

 

Beyanda Suudi Arabistan'ın insan hakları konusundaki sicil kaydı eleştirildi. Beyanı konseyde, Cenevre müzakereleri elçisi Harald Aspelund okudu. Apelund, Suudi yetkililere tutuklu bulunan aktivistler ve muhaliflerin serbest bırakılması, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin, BM öncülüğündeki bir heyet tarafından araştırılarak aydınlatılması çağrısında bulundu.

AB üyesi 28 ülkenin de dahil olduğu 36 ülke, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini "en sert" şekilde kınadı, sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.

2006'DAN SONRA BİR İLK

Bu toplu beyan, 2006'da kurulan BM İnsan Hakları Konseyi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Söz konusu hamle, 2006 senesinden bu yana Suudi Arabistan'ı eleştiren ilk çıkış.

SUUDİ ARABİSTAN KARA LİSTEYE ALINMADI

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Suudi Arabistan'ın da aralarında yer aldığı 23 ülkeyi kapsayan terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler listesinin reddedilmesine karar verdi.

AB Komisyonu, 13 Şubat'ta kara para ve terörizmin finansmanı ile mücadelede yetersiz kalan 23 ülkeyi kapsayan liste taslağını açıklamıştı. Listede, Afganistan, Amerikan Samoası, Bahamalar, Botsvana, Kuzey Kore, Etiyopya, Gana, Guam, İran, Irak, Libya, Nijerya, Pakistan, Panama, Porto Riko, Samoa, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus, ABD Virgin Adaları ile Yemen yer almıştı
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ülkenin cumhurbaşkanı hepsini reddetti GRİP BİR HASTALIK DEĞİLDİR. GRİP ŞİFADIR Hulusi Paşa bedeli ağır olur demişti. Macron ortaya çıktı şimdide. Ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar PKK'nın nasıl bitirileceğini açıkladı