Ana Sayfa
2018-09-25 11:03:40 ( 1054 izlenme )
Reklamlar

Son dakika: Vatandaşa iki indirim müjdesi!

Son dakika: Vatandaşa iki indirim müjdesi!
Otomobilde ÖTV matrah limitleri % 52’ye varan oranda artırıldı. Ayarlamayla otomobil fiyatları % 3.3-6.2 düştü. 100 bin TL’lik oto 3 bin TL, orta sınıf SUV 15 bin TL ucuzladı.

Ayrıca; Enflasyonun temel belirleyicilerinden olan gıda fiyatlarını belli bir seviyede tutmak için iki önemli hamle geldi. Tarımsal girdilerin en önemli kalemi olan gübrede yüzde 15 indirim sağlandı. Arpa, buğday gibi ürünlerde prim desteği iki kat arttı

Son dakika: Vatandaşa iki indirim müjdesi!
Son 5 aydır daralan otomotiv pazarına destek olmak için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitlerinde artışa gidildi. Vergi baremini belirleyen limitler yüzde 52’ye varan oranda yükseltildi. Limitlerin yeniden belirlenmesinde yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 70 artan döviz kurları nedeniyle Türkiye’de yüzde 45’lik en düşük vergi dilimine giren aracın kalmaması etkili oldu. 

Ayarlamayla 1.6 litre motorlu oto fiyatları 3 bin TL ile 15 bin TL arasında ucuzladı. 2.0 litrede bu rakam 17 bin TL’ye ulaştı  Böylece tüketiciler satış fiyatında yüzde 3.3-6.2’lik indirim yakaladı. Matrah limitlerinin artırılmasıyla Ağustos’ta yüzde 53’e varan oranda küçülen oto satışlarının yeniden canlandırılması hedefleniyor. 
 
Yüksek motora da destek
 
Vergi yükünü hafifleten ÖTV matrah limitlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak dün yürürlüğe girdi. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahının alt limiti 46 bin liradan (satış fiyatı 78 bin 600 TL) 70 bin liraya (satış fiyatı 119 bin 770 TL), üst limit de 80 bin liradan (satış fiyatı 141 bin 600 TL) 120 bin liraya (satış fiyatı 227 bin 504 TL) çıkarıldı. 
 
Bu grupta ÖTV matrahı 
 
70 bin lirayı aşmayan otolar için yüzde 45, matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak belirlendi. Matrahı 120 bin liradan fazla olanlarda ÖTV oranı yüzde 60 olacak. Motor silindir hacmi 1800-2000 cc arasında olan otolarda ÖTV matrahı 114 bin liradan 170 bin liraya çıkarılırken, vergi yüzde 100 ve yüzde 110 olarak uygulanacak.
 
Elektrikliye de destek geldi
 
Elektrik motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen otolar için alt limit 57 bin liradan 85 bin liraya, üst limit 91 bin liradan 135 bin liraya yükseltildi. 2000 cc’yi geçen otolarda elektrik motoru 100 kilovatı geçip motor silindir hacmi 2500 cc’yi geçmeyenlerlerde de ÖTV matrahı 114 bin liradan 170 bin liraya çıkarıldı.
 
Hurda teşviğine henüz yansımadı
 
Matrah limitlerindeki artış henüz hurda teşviğine yansıtılmadı. Bu durum bayilerde kafaları karıştırırken, kısa süre içinde düzenlemenin yapılması bekleniyor. Vergisiz fiyatı 46 bin liranın altındakilere 10 bin lira, vergisiz fiyatı 46 bin ila 80 bin lira arasında olan araçlara 8 bin lira ve vergisiz fiyatı 80 bin lirayı aşanlara 3 bin lira ÖTV indirimi uygulanıyor. 
 
Ticariye de teşvikler gerekiyor
 
OTOMOTİV Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre can suyu olacak ilk adım atıldı. Atılan bu adımı çok değerli buluyor ve sektör adına devletimize gönülden teşekkür ediyoruz. Düzenlemenin yanı sıra hafif ve ağır ticari araçlar için de benzer düzenlemelerin kısa sürede hayata geçirilip açıklanacağından hiç şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.
 
Otomobil kredisinde vade uzasın
 
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, kararın sektörün memnuniyetle karşıladığı bir gelişme olduğunu ancak başka önlemlerin de alınması gerektiğini belirtti. Bilaloğlu, şöyle devam etti: “Hurda indiriminin etkisi kısıtlı oldu. Başlıca nedeni sadece en düşük ÖTV dilimine giren modellerin çok sınırlı olması. Benzer matrah düzenlemesinin burada da yapılması gerek. Taşıt kredilerinde vadelerin uzatılması ve ticari araçların kiralanması da şart.”
 
Satışlara yüzde 10 katkı sağlayacak
 
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, limitlerde gerçekleştirilen düzenlemenin sektöre katkısının olacağını söyledi. Bozkurt, şunları kaydetti: “Kurlar yılbaşından bu yana yüzde 70 arttı. Henüz bu artış stoklardan dolayı fiyatlara bire bir yansımadı. ÖTV baremlerinde ortalama yüzde 48-50 gibi bir güncelleme söz konusu. Kur artışının gerisinde kalmış olsa da olumlu katkısı olacak. Oto satışlarını yüzde 5-10 arasında etkileyecektir.”
 
ÖTV oranı düşse daha etkili olur
 
NIssan Genel Müdürü Sinan Özkök, düzenlemenin piyasaya çok büyük bir etki sağlamasa da alım düşüncesi olan müşterileri harekete geçireceğini söyledi. Özkök, “Algıyı iyileştirecektir, pazarda bir hareket yaratır. Ancak 2018’i geçen yılın yüzde 30-35 altında kapatırız. Önemli olan matrah dilimlerindeki güncellemeyle beraber vergi oranlarını aşağıya çekebilmek. Tüm gücümüzle son 3 aydaki satış hacmini artırmak için uğraşıyoruz” diye konuştu. 
 
Bankalar muslukları açmalı
 
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomotivi canlandırması için yapılacak düzenlemelerin 3 bacağı olduğunu vurgulayarak, “Bunlardan ilki olan ÖTV matrah artışı için yetkililere teşekkür ediyoruz. Ancak bu düzenlemenin piyasalarda karşılık bulması için hurda teşvikinin artırılması ve bankaların finansman tarafına destek çıkması da gerek. Kredide her 10 başvurudan 7’si reddediliyor” dedi. 
DESTEĞE % 100 ZAM GÜBREYE % 15 İNDİRİM

 
Enflasyonun temel belirleyicilerinden olan gıda fiyatlarını belli bir seviyede tutmak için iki önemli hamle geldi. Tarımsal girdilerin en önemli kalemi olan gübrede yüzde 15 indirim sağlandı. Arpa, buğday gibi ürünlerde prim desteği iki kat arttı
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin (Tarım Kredi) en önemli tarımsal girdilerden kimyevi gübrede yüzde 15’lere varan indirim sağlayacağını bildirdi.
 
Bakan Pakdemirli, “Çiftçi, tarlasına yeterli gübre atamazsa hasatta yeterli verimi alamaz. Son zamanlarda dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, kur üzerinden ekonomimize yapılan finansal saldırılar malum. Çiftçimizin ekmeğine göz diken maksatlı kesimlerin bu durumu fırsata çevirme çabalarıyla kimyevi gübre fiyatında artış yaşandı” dedi.
 
2.900 lira olacak
 
Pakdemirli, bu artışların bir kısmının maliyet artışına, diğer kısmının kasıtlı ve spekülatif sebeplere dayalı olduğuna dikkati çekerek, Tarım Kredi’nin üreticinin girdilerini kolaylaştıracağını, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de üreticinin elde ettiği ürüne alım garantisi vereceğini söyledi. Böylece, bakanlık ve çiftçinin, üretimin her aşamasında koordineli çalışacağını vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti: “Örneğin, DAP gübrenin tonu 3 bin 250 liradan 2 bin 900 liraya düştü. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla tüm sektörün benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.”
 
Uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa prim desteklerini artıracaklarını ifade eden Pakdemirli, “Arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini yüzde 100 artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz. TMO üzerinden, çiftçimizin önümüzdeki hasat döneminde hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Pakdemirli, arpa ve buğday üreticisinin alın teri ürünlerini dünya fiyatları üzerinden alacaklarına dikkati çekerek, “Çiftçimizin herhangi bir endişesi olmasın. TMO, piyasaların ihtiyacı olan arpa ve buğday arzına devam etmektedir, stokları yeterlidir” dedi. 
 
Süt üreticisinden 14 maddelik talep
 
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, süt üreticilerinin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik 14 maddelik talep listesi hazırladıklarını belirtti. Listedeki talep ve önerilerden bazıları şöyle:
 
- Çiğ süt piyasa fiyat oluşumunda çiğ süt/fabrika yemi paritesinin asgari 1.3 olması sağlanmalı.
 
- Üretim fazlası çiğ sütün süt tozu dışında mamul şeklinde ihraç edilebilmesi için gereken tedbirler alınmalı.
 
- Haksız rekabetin önlenmesi açısından karma yem piyasasının regülasyonu konusunda TMO düzenleyici olarak devreye sokulmalı ve kurumsal yetkisi artırılmalı.
 
- TMO aracılığıyla küçük ve orta ölçekli üreticilere belirli kota üzerinden yem ham maddeleri ucuza temin edilerek üreticinin kendi yemini kendisinin yapması sağlanmalı.
 
- Piyasa durumu göz önüne alınarak çiğ süt ve fabrika yem fiyatlarının üreticinin güven duyacağı süre için sabitlenmesi sağlanarak, piyasa istikrarı oluşturulmalı.
 
- Yem ham maddelerinin Türkiye’de veya üçüncü dünya ülkelerinde üretimi konusu  özendirilmeli.
 
- Kaba yem üretiminin artırılması için uygulanan tedbirlere devam edilmeli.
 
- Islah edilmiş mera varlığının artırılması için yapılan projelere ihtiyaç duyulan bütçe aktarılmalı ve atıl durumdaki meraların değerlendirilmesi için gereken tedbirler alınmalı.
 
Aşırı zam yapan yakın takibimizde
 
Bekir Pakdemirli, gübre fiyatlarında aşırı artış yapan firmaları yakın takibe aldıklarını bildirdi. Bazı tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki artışa yönelik soru üzerine Pakdemirli, “Marketleri ciddi takip ediyoruz. Fiyat hareketlerini, oluşumları takip ediyoruz. Bu takibi hem Ticaret Bakanlığı hem de arz güvenliği açısından biz yapıyoruz. Tüm ürünlerde takibimiz devam ediyor ve edecek” diye konuştu. Pakdemirli, stokçulara her türlü yaptırımı uygulamaya devam edeceklerinin altını çizerek, bunlarla ilgili bir ifşa faaliyetlerinin olmadığını ama gerekirse ifşa edebileceklerini dile getirdi.PKK'dan alçak hamle! Köy basıp 7 canı katlettiler
Terör örgütü YPG/PKK Suriye'de işgal ettiği Rakka ilinde örgütün zorla silah altına alma kararına karşı çıkan El-Hatuniyye köyüne baskın yaparak Arap kökenli 7 sivili öldürdü.
PKK'dan alçak hamle! Köy basıp 7 canı katlettiler
Terör örgütü YPG/PKK Suriye'de işgal ettiği bölgelerde halka baskısını artırırken, gençleri de zorla silah altına almaya devam ediyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, YPG/PKK işgal ettiği Rakka ilinin batısındaki El-Hatuniyye köyündeki gençleri zorla silah altına almak için bölgeye geçen hafta devriyeler gönderdi.

TAKVİYE TERÖRİST GÖNDERİP 7 SİVİLİ ÖLDÜRDÜLER

Örgütün köydeki gençleri alıkoymaya başlamasının ardından YPG/PKK'lı teröristler ile köylüler arasında 3 gün önce gece saatlerinde gerginlik yaşandı. Köylüler, örgütün köydeki binasına saldırarak 3 aracı ateşe verdi. 

Olayın büyümesinin ardından köye takviye terörist göndererek baskın yapan YPG/PKK, 8 bin hanelik Arap köyünde 7 sivili öldürdü, çok sayıda sivili de alıkoydu.

Köydeki kadın ve çocukları darp eden teröristler, köyde birkaç evi de yaktı.

Köy, üç gündür terör örgütü mensuplarının ablukasında tutuluyor.

YPG/PKK DEYRİZOR'DA SİVİLLERİN DÜKKANLARINI YIKTI

Kaynaklar, Deyrizor ilinde işgal ettiği "Süveydan Cezire" köyünde de sivillere ait bazı iş yerlerini yıktı.

YPG/PKK'lı teröristler, iş yerlerinin yıkılmasına tepki göstermek için bir araya gelen köylüleri silah zoruyla dağıtmaya çalıştı.

Örgüt mensupları, göstericilere katılan çok sayıda sivili alıkoydu.

YPG/PKK ile köylüler arasında gerginlik devam ediyor.

AA'nın harita alan ölçümlerine göre, Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 28'i YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.
******************************************
********************************************

Çocuklarda saç uzatmak doğru mu?
Saç uzatmanın çocuklarda fiziksel gelişime etkisi var mıdır? Vücuda alınan vitamin saçlara mı gider? Çocuklarda saç uzatmak doğru mudur? İşte merak edilen soruların yanıtı...


 
Günümüzdeki ailelerin çoğu, toplum içerisinde duydukları yanlış bilgiler yüzünden çocuklarının saçlarını uzatmak istemezler. Saç uzatmanın çocuğun gelişimiyle doğru orantılı olduğunu düşünen bireyler etraflarındaki kişilerin de düşüncelerini etkileyebilmektedir.
 
Halbuki saç uzatmanın çocuğun gelişimiyle hiçbir şekilde bağlantısı yoktur. Çocuğunuzun düz, kıvırcık ya da dalgalı olan saçlarını 'sağlıklı gelişemez' düşüncesi ile kestirmeye gerek yok.

Çocuğunuzun gelişiminin olumlu yönde devam ettirebilmesi için dengeli beslenme ve fiziksel aktiviteleri uygulamaya özen göstermelisiniz.

********************************
********************************Sıfır araç aldı başına gelmeyen kalmadı

İzmir'de traktör alım satım işiyle uğraşan bir iş adamının Aydın'dan satın aldığı sıfır araç, üst üste çıkardığı arızalar nedeniyle başına dert oldu. 3 yıldır tamir için servise gidip gelmek zorunda kalan talihsiz vatandaş, "Ben yandın başkaları yanmasın, sıfır araç alırken bile çok dikkatli olsunlar" dedi.

İzmir’in Kiraz ve Ödemiş ilçelerinden yıllardır traktör alım satım işiyle uğraşan iş adamı Mustafa Cerit, 2015 yılında Aydın'da yetkili bir bayiden sıfır araç satın aldı. Cerit, kısa bir süre sonra aracın su eksilttiğini fark etti. Aracı satın aldığı bayiye giderek şikayetini anlatan Cerit, görevlilerin sorunu tespit edemediğini iddia etti. Defalarca aynı şikayetle servise giden Cerit, sonraki aylarda aracın tavan perdesinin bozulduğunu, turbo bölümünde de arızalar yaşandığını ifade etti. 3 yıl boyunca İzmir-Aydın arasında adeta mekik dokuyan talihsiz vatandaş, sıfır araç aldığına pişman olduğunu dile getirdi. Başına gelenleri anlatan Cerit, "Arabayı alana kadar yetkili bayi personeli çevremde pervane oldular. Araba şöyle güzel, böyle güzel diye. Yok İngiltere'den geldi, yok ithal dediler ve ikna edip arabayı sattılar. Fakat aldığım günden bu yana 3 yıldır bu arabanın sorunu bitmek bilmedi. Arabayı satarken 500 bin kilo metre motor garantisi verdiler. Araç 50 bin kilo metre bile dayanmadı. Su eksilten aracı servise götürdüğümde ilgilenen olmadı. Aracın neden su eksilttiğini bulamadılar. Turbosunda arıza var dediler. Bir kablo değişmesi gerekiyormuş. Garanti kapsamındaki araç için benden 5 bin lira istediler. Ben de İzmir’de normal bir ustaya yaptırmak zorunda kaldım. Aracın tavan perdesi arızalandı. 3 defa perdesini değiştirmek zorunda kaldım. Ankara'daki yetkili müşteri temsilciği ile irtibata geçtim onlar da ilgi göstermediler. 3 yıldır aracın bitmek bilmeyen sorunları için gidip geldim ve oyalayıp nihayetinde garanti süresini de bitirdiler" dedi. 
Başına gelenlerden ötürü çok mağdur olduğunu belirten Cerit, araç satın almak isteyenleri "Sıfır araç alırken bile çok dikkatli olun. Ben yandım başkaları yanmasın" şeklinde uyardı. 
**********************************
**********************************Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karamollaoğlu 'İstanbul' kararını açıkladı! Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen mucizevi bitki!.. OKUMAKTA FAYDA VAR.. İlk kez konuştu Abdullah Gül'den Necmettin Erbakan mesajı