Ana Sayfa
2018-11-20 03:48:36 ( 959 izlenme )
Reklamlar

Son dakika... Suudi Arabistan fena karışıyor! Prens'e darbe...

Son dakika... Suudi Arabistan fena karışıyor! Prens'e darbe...
GAZETEVATAN.COM |  

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından büyüyen hanedan krizinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Suudi Arabistan'ın kraliyet ailesinin bazı üyelerinin Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın kral olmasını engellemek için çalıştıkları belirtildi.

 Son dakika... Suudi Arabistan fena karışıyor! Prens'e darbe...
Kraliyet ailesine yakın üç kaynak, Al Saud ailesinin birçok üyesinin prensin ve kuzenin veraset yoluyla tahta çıkılmasında değişiklik görmek istediklerini, ancak Veliaht Prens’in 82 yaşındaki babası Kral Salman halen hayattayken harekete geçmeyeceklerini söyledi. 

Suudi hanedanı yüzlerce prensten oluşuyor. Avrupa monarşisinden farklı olarak tahtın babadan en büyük oğula geçişi yok. Krallığın gelenek ve göreneklerinin tam tersine kral ve kıdemli aile üyeleri en uygun olduğunu düşündükleri varisi seçerler. Reuters'a açıklama yapan Kraliyet ailesi üyelerinin, Kral Selman’ın kardeşi ve Prens’in amcası olan, yaklaşık 40 yıl içişleri bakanlığı görevinde bulunmuş Prens Ahmed’in kral olmasını istediği öne sürülüyor.
 
Middle East Eye daha önce Kral Selman'ın hayatta kalan tek öz kardeşi Prens Ahmed bin Abdulaziz'in ekimin sonlarında gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesinin ardından, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın iktidarını dengelemeye yönelik Suudi Arabistan'a döndüğünü bildirmişti. 
 
Prens Ahmed döndüğünde takip edeceği iki senaryo vardı; Prens Selman'ın görevinden uzaklaşması için ona ve güvenlik makamına meydan okumaya girişmek ya da kraliyet atamalarını onaylayan krallığın Sadakat Konseyi'ndeki bir başkanlık rolünü doldurmak. 
 
Birkaç haftanın ardından saray kaynakları Reuters'a, prenslerin kralın ölümünden sonra Prens Ahmed'in tahta çıkması olasılığını etkin bir şekilde tartıştığını söyledi.
 
Prens Ahmed, Selman'ın 2017’de Veliaht Prens olmasına karşı çıkan iktidardaki ailenin üyelerinden oluşan Suudi Arabistan’ın Sadakat Konseyi’ndeki üç kişiden biri.
 
Ne Prens Ahmed ne de temsilcilerine temsilcilerine açıklama için ulaşılamadı. Riyad'daki yetkililer ardı ardına Reuters'a gelen yorumlara henüz cevap vermedi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan imzayı attı: 4 isim görevden alındı Böbreklerinizin sağlıksız olduğunu gösteren 7 i-şaret Yerel seçim öncesi son anket! Sabah yazarı Mahmut Övür yazdı! Hulusi Akar için müthiş iddia