Ana Sayfa
2019-02-14 07:30:33 ( 264 izlenme )
Reklamlar

Şeytanın Kancası

Şeytanın Kancası

Yahya aleyhisselam bir gün ıssız bir yere çekilmiş ibadet ederken kendisine İblis gösterilir. İblis elinde ucu çengelli bir tomar değnekle insanların yaşadığı yerlere gitmeye hazırlanmaktadır. Yahya aleyhisselam sorar:— Ey İblis, elindeki o çengeller nedir? İblis Hak tarafından kendisine emredilmiş olduğu için doğru söylemeye mecbur kalır:— İnsanoğlunu sapıtmama yarayan bazı şehevî arzular.Yahya aleyhisselam:

Beni sapıtmakta kullandığın bir çengelin de var mı? diye sorunca, İblis:— Hayır. Fakat bir defasında arpa ekmeğini biraz fazla yemiştin de, namaz ve zikir esnasında üzerine bir ağırlık çökmüştü, cevabını verir. Yahya aleyhisselam:— Allah’a yeminle söylerim ki, bir daha midemi doldurmayacağım, buyurur. İblis:— Ben de Allah’a yemin ederim ki, bir daha kimseye hilelerimi söylemeyeceğim diyerek yoluna devam eder.Tokluk, nefsin arzularını kuvvetlendirir, şeytanın dolaştığı damarları genişletir. Açlık ise nefsin kuvvetini kısar, ruha kuvvet verir.

Mide, kalbe kasvet veren bir kaynar kazan gibidir. Midenin hazımla meşgul olup durması, kalbin ibadetlerden huzur bulmasına mani olur.Bu sebeple Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam başta olmak üzere güzel kul olma gayretinde olanlar tokluktan sakınmışlardır.

Allahım cümlemizi şeytanın şerrinden korusun.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Referansın kim senin sorusuna muhteşem yanıt Cumhuriyet'ten Çarpıtmada son nokta Okurken pes diyeceksiniz. Dilipak bizzat anlattı yaşadıklarını Bomba iddia! Trump'tan 8,6 milyar dolarlık istek