Ana Sayfa
25 Eylül 2018 ( 1132 izlenme )
Reklamlar

B12 VİTAMİNİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN İŞTE HER ŞEY önemli bilgidir

B12 VİTAMİNİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN İŞTE HER ŞEY önemli bilgidir

HABERTÜRK - İnsan bedeninin üretemediği B12 vitamini eksikliği bütün vücudu etkiler ve kalıcı beyin ve sinir hasarına yol açabilir.

B12 yetersizliğinin yaygın işaretleri:
 
Zayıflık, yorgunluk ve düşük enerji seviyesi
Nefes darlığı
Kalp çarpıntısı
İştah kaybı
İshal ve kabızlık gibi sindirim problemleri
Sık sık kanama ya da deride morarma
Kansızlık
Depresyon ya da ruh halinde değişimler
Ellerde ya da ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
Algıda bozukluk, hafıza kaybı, kafa karışıklığı, bunama

En iyi B12 kaynakları İnsan bedeni, B12 vitaminini üretemez; bu demek oluyor ki, vitamini beslenme şeklimiz ve destekleyici maddeler aracılığıyla edinmeliyiz. Ortalama bir yetişkin, günde 2.4 mikrogram B12’ye ihtiyaç duyar ve B12’nin en iyi hayvansal kaynakları şunlardır: 

 
Et
Kümes hayvanları
Balık
Yumurta

B12 Eksikliğinin yaygın sebepleri

Vegan ve vejetaryen diyetler
MTHFR gen mutasyonu
Pernisyoz anemi
Hiper tiroid gibi otoimmün hastalıklar ve SLE
Aşırı alkol tüketimi
İnce bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesi (SIBO)
Mide asidi ilaçlarının uzun süreli kullanımından doğan düşük mide asidi seviyesi
Kilo ile ilgili operasyonlar
  
B12 eksikliği nasıl test edilir?Kan sayımı
MTHFR gen testleri
Homosistein testi
Metilmalonik asit test
Organik asit testiDaha fazla B12 nasıl elde edilir?Hayvansal proteinler içeren zengin bir beslenme programı yapın.
 
Beslenme konusunda kısıtlamaları ya da MTHFR mutasyonları olmayan kişiler, yalnızca daha fazla et, balık, kümes hayvanı ürünleri ve yumurta tüketebilirler. Ya da metil-B12 içeren yüksek kalitede bir multivitamin kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 
Ağızdan yüksek dozda metilkobalamin desteği alın. Bu, MTHFR gen mutasyonu yaşayanların tercih etmek zorunda oldukları bir seçenek. Aynı zamanda, vejetaryenler, veganlar, yaşlılar ve B12 eksikliği yaşayan herkes için öneriliyor. Eczanenizde B12 vitamini bakarken, ilacınızın siyanokobalamin yerine metilkobalamin formunda olduğundan emin olun. Çünkü metil-B12 vücudunuzun kullanabileceği en iyi formdur ve B12 seviyelerinize en verimli etkiyi yapacaktır.
 
Dilaltı metil-B12 damlaları alın. SIBO ve emilimi etkileyen bağırsak rahatsızlıkları için dilaltından alınan B12 takviyesi tavsiye ediliyor.
 
B12 iğneleri yaptırın. Bu yöntem, tehlikeli anemisi ya da B12 seviyesinde ciddi düşüşler görülen kişiler için öneriliyor. Metil-B12, emilimi hızlandırmak ve kas depolarını yenilemek için doğrudan kas dokularına enjekte edilebilir.


B12 eksikliği nasıl giderilir?Beslenmenizi en uygun şekilde yapın
 
Bağırsak problemlerinizi tedavi edin
 
MTHFR genlerinizi kontrol ettirin ve mutasyon varsa dışarıdan takviye alın
 
Kan sayımı yaptırın
 
Doktorunuzdan organik asit testi isteyin
 
Gerekli ise takviyeye başlayınİbrahim Saraçoğlu - B12 eksikliği gideren bitkisel kür

Kür için gerekli olan malzemeler:   lahana , kimyon  yada kimyon tohumu, tuz,

Kürün hazırlanması: Lahanayı kesiyoruz. Kullanılan kaplar çok temiz olmalı. Lahananın yapraklarındaki bakteriler harekete geçirilecek. Lahanayı doğruyoruz.  Kaba koyuyoruz. Üzerine tuz ilave ediyoruz. Bir çay kaşığı tuz ilave ediyoruz.   Üzerine kimyon koyuyoruz. Kimyon ile iyice karıştırıyoruz. Yarım dakika kadar bu karışımı yoğuruyoruz. Sonra bu karışımı kavanozun içine koyuyoruz. Kavanoza koyulan karışımı iyice kavanozun içine sıkıştırıyoruz. İyice sıkışması için kavanoz içerisine taş yada ağır bir şey koyulabilir.  Kavanozun ağzını kağıtla yada başka bir şey ile kapatıyoruz. Ağzını lastikle sıkıcı kapatıyoruz. Karanlık bir yere koyacağız. 4 -5 gün orada kalması gerekiyor. Güneş ışığı görmemesi lazım. Eğer lahana suyu lahananın üzerine çıkarsa zamanla küf oluşumu olabilir. Onu kaşıkla almak gerekiyor. Temiz çalışılması lazım. 5 .gün den sonra ekşidiğini göreceğiz.

Kürün uygulanması: hazırlanan bu lahanalar 5.günden sonra tüketilecek. Bu gerek olduğu kadar kür hazırlanıp kullanılabilir.


Not: B12 kronik bir eksiklikse doktor ile konuşmak gerekmektedir. Midede o b12 üretici protein yoksa B12 üretimi vücutta üretilemez. Doktorunuzun tedavi yöntemine göre hareket etmek gerekebilir. Daha Fazla bilgiler : ibrahimsaraçoğlu.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK DOLAR İDDİASI ÇOLUK ÇOCUĞU AÇ KALAN FAKİR İŞÇİ bakın kim çıktı Işte o yöntem