Ana Sayfa
04 Ekim 2018 ( 701 izlenme )
Reklamlar

SERVETLERİ 100 ÜLKEYE BEDEL : DÜNYANIN EN ZENGİN 10 İSMİ


SERVETLERİ 100 ÜLKEYE BEDEL : DÜNYANIN EN ZENGİN 10 İSMİForbes, bu yıl 37'inci kez yayımladığı 'En Zengin 400 Amerikalı' listesini açıkladı. ABD'nin en zengin ismi, bir yılda servetine 78.5 milyar katan ve toplam serveti 160 milyar dolara ulaşan Amazon'un CEO'su Jeff Bezos oldu.

TRUMP LİSTEDE GERİLEDİ


ABD Başkanı Donald Trump ise listede 259. sıraya geriledi. Geçen yıl listede 248. olan Trump'ın serveti 3.1 milyar dolar ile bu yıl da aynı kaldı.

En Zengin 400 Amerikalı' listesinde  yer alan 10 isim ve 2018 servetleri şöyle:

— Jeff Bezos (160 milyar dolar)

— Bill Gates (97 milyar dolar)

— Warren Buffett (88.3 milyar dolar)

— Mark Zuckerberg (61 milyar dolar)

— Larry Ellison (58.4 milyar dolar)

— Larry Page (53.8 milyar dolar)

— Charles Koch (53.5 milyar dolar)

David Koch (53.5 milyar dolar)

Sergey Brin     52,4 milyar dolar

Michael Bloomberg     51,8 milyar dolar


@@@


ANKARA'DA TARTIŞMA YARATAN SON KARARNAME

Erdoğan'dan "Damat" kararnamesi


Cumhurbaşkanı Erdoğan üç ay önce yayımladığı kararnamede değişikliğe gitti ve icra komitesine damat Berat Albayrak’ı ekledi. İşte ayrıntılar; 

'Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde değişikliğe gidildi. Erdoğan, icra komitesine Hazine ve Maliye Bakanı ve aynı zamanda damadı Berat Albayrak'ı dahil etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımladığı "Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi"nde değişiklik yaptı.

soL'da yer alan habere göre; Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün Resmi Gazete'de yayımlanırken, düzenlemede sadece bir değişiklik göze çarptı.

Önceki düzenlemede yer alan, "Savunma Sanayii İcra Komitesi Cumhurbaşkanının başkanlığında; Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı yardımcısı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Sanayii Başkanından oluşur. Cumhurbaşkanının katılmadığı toplantılarda Cumhurbaşkanı yardımcısı vekâleten Komiteye başkanlık eder" maddesi değiştirilerek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da icra komitesine dahil edildi.

GÖREVLERİ NELER?

Bakan Albayrak'ın da dahil edildiği Savunma Sanayii İcra Komitesi, birçok önemli yetkiye sahip.

3238 sayılı Kanun çerçevesinde oluşturulan ve sistemin karar mekanizması olan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin görevleri şöyle:

Savunma sanayiinin geliştirilmesi için tespit edilen genel strateji ve ilkeler istikametinde kararlar almak,

Türk Silahlı Kuvvetleri için Stratejik Hedef Planına ve Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önceliklerine göre temini gerekli olan modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda karar almak,

Kamu ve özel sektörün yabancı sermaye ve teknoloji katkısı ile savunmaya yönelik üretim tesisleri kurma imkânlarını araştırmak, yönlendirmek ve tahakkuk planlarını takip etmek, bu gibi tesislerin kuruluşuna gerektiğinde Devletin iştiraki için prensip kararı almak,

Sağlanacak modern silah, araç ve gereçlerin araştırılması, geliştirilmesi, prototip imalî, avans verilmesi, uzun vadeli siparişler ve diğer malî ve ekonomik teşviklerin tespiti istikametinde Savunma Sanayii Başkanlığı’na talimat vermek,

Savunma sanayii ürünleri ihracatı ve offset ticareti ile karşılıklı ticaret konusunda kararlar almak,

Savunma sanayii ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,

Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nun kullanım esaslarını tespit etmek.

Savunma sanayii alanındaki insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla Fondan verilecek eğitim destek miktarlarının belirlenmesi ve personele yapılacak ödemeler hususlarında karar almak.

Kaynak : Haber.sol.org.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

müjde üstüne müjde... ilginç köy isimleri... Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu ortak yayını başladı! Duyunca Şaşıracaksınız