Ana Sayfa
2019-03-07 10:26:04 ( 1778 izlenme )
Reklamlar

Rusya şeytanın bacağını kırdı! İlk satışı yaptılar!

Rusya şeytanın bacağını kırdı! İlk satışı yaptılar!
Rus enerji şirketi Gazprom'un ihracat kolu Gazprom Export, Avrupa'ya rubleyle ilk defa doğal gaz sattı.
 Rus enerji şirketi Gazprom, Batı Avrupa'ya Rus rublesi cinsinden ilk doğal gaz satışını gerçekleştirdi.

Gazprom'un ihracat kolu Gazprom Export'tan yapılan yazılı açıklamada, Batı Avrupa'ya rubleyle ilk doğal gaz satışının elektronik satış platformu üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi.

"AYNI ZAMANDA SEMBOLİK BİR ANLAM DA TAŞIYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gazprom Export Genel Müdürü Elena Burmistrova, "Bugün ruble üzerinden gerçekleştirdiğimiz satış sadece ticari değil, aynı zamanda da sembolik bir anlam taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"ARTIRARAK DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ"

Gazprom Export'un tarihinde Batı Avrupa'ya ruble cinsinden ilk kez doğal gaz sattığını vurgulayan Burmistrova, "Ruble cinsinden doğal gaz satışlarımızı artırarak devam ettirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Elektronik satış platformu, Avrupalı tüketicilere mevcut sözleşmelerin yanı sıra ilave doğal gaz satılmasını sağlıyor.

ABD ve batılı çok sayıda ülkenin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rus yetkililer, ülke ekonomisinde doların kullanımını azaltmaya çalışıyor.

ÜLKE EKONOMİSİNİN DOLARSIZLAŞTIRILMASI HEDEFİ

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası ile ülke ekonomisinin "dolarsızlaştırılması" için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

Rusya Merkez Bankasınca yayımlanan raporda, 2018'in ikinci çeyreğinde bankanın 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve avroya çevirdiği belirtilmişti.

KAYNAK: AA

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gül’den İmalı Paylaşım ! Yorumunu siz yaparsınız dostlar... Köylüler Rusya’nın kafasındaki ‘soru işareti’ Yunanistan son dakika geçti: Milli Füze Bora hedefi 280 kilometreden vurdu