Sağlık
18 Şubat 2022 ( 6150 izlenme )
Reklamlar

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? En Önemli 3 Belirti

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? En Önemli 3 Belirti
 
 

Kanser kelimesi bile insanı korkutmaya yetiyor değil mi? Rahim ağzı kanserini duyduğunuzda duygusal ve fiziksel olarak ürperdiğinizi hissediyorsunuz. Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir bu hastalık kendini nasıl gösterir, bildiğiniz üzere kanserde erken teşhis önemlidir ve geç kalmamak için rahim kanserinin belirtilerini bilmeniz erken tedavi için size zaman kazandırabilir. Kendiniz veya bir yakınınız bu hastalığa yakalandığında baş etmesi gerçekten zor oluyor. O nedenle belirtileri hem öğrenip hemde eşinizin dostunuzun öğrenmesi için onlara sosyal medya üzerinden veya WhatsApp yoluyla bu yazıyı ulaştırabilirsiniz.

Günden güne dünyada yaşayan milyarlarca insan arasında kanser gittikçe yaygınlaşıyor ve hala çaresini bulabilmiş değiliz. Bazılarımız şu an onunla savaşıyor, bazılarımız yenmeyi başardı ve bazılarımız da ne yazık ki yenik düştü ve artık aramızda değil.


 
Rahim kanseri de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve baş etmesi gerçekten zor olan türlerinden biri. Doktorlara göre rahimde hızla çoğalan anormal hücreler genellikle kanser anlamına geliyor. Bu tip kanser çoğunlukla HPV adlı virüsün bulaşmasıyla meydana geliyor. Cinsel yolla bulaşması çok daha olası olan bu virüsün her çeşidi kanserojen de değil o sebeple kendinizi korkutmayın. İçinizi rahatlatmak için en yakın sağlık kuruluşunda kolayca kendinizi test ettirip endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

Kadınlar genellikle gün içinde o kadar çok koşturuyor ki oturup rahatlamaya ve vücutlarının ne anlatmaya çalıştığını dinlemeye vakit bulamıyor. Etraflarındaki herkesi mutlu etmeye çalışırken vücutlarının onlara verdiği uyarıları kaçırıyorlar. Rahim kanserinin birçok belirtiyle beraber geldiğini biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken kendinizi dinlemek.

Bu yazımızı sonuna kadar okuyun ve en ufak endişenizde mutlaka doktorunuzla görüşün!

Rahim Ağzı Kanserinin En Önemli 3 Belirtisi
Düzensiz Menstüral Döngü
Vajinal Akıntı
Pelvis Ağrısı
Düzensiz Menstüral Döngü
Dikkat edilmesi gereken ilk şey zamanından önce kanama yaşamaktır. Vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor. Bu uyarıyı hafife almayın, özellikle rahim kanserinde doktorların aradığı ilk semptomlardan biri düzensiz adet kanamalardır. Adet döngünüz bittikten sonra yine de kanamanız devam ediyorsa, cinsel ilişki sonrasında kanama yaşıyorsanız veya menopoz geçirdiniz fakat hala kanama yaşıyorsanız doktora görünme vakti gelmiş demektir.

Eğer adet dönemlerinizin gittikçe zor geçtiğini hissediyorsanız, ağrı ve kanamalarda ciddi artışlar mevcutsa, yaşınız veya stres seviyenizi bahane etmeyin! Korkmanız gayet normal ancak test edilerek erken teşhis yardımıyla oldukça kolay kurtulabileceğiniz bu hastalığı ilerletme riskini doktora gitmeyerek alırsınız!

Vajinal Akıntı
Doğurgan çağda vajinal akıntı gayet normaldir. Bu sıvı cinsel bölgeleri bakterilerden korur ve ölü hücreleri temizler. Doktorlara göre, eğer bir anormallik görüyorsanız bir uzmana danışmalısınız. Peki hangi tip akıntılar tuhaf olarak sınıflandırılıyor? Aşağıda listesini vereceğimiz türler kesinlikle doğal olanlar değil. Eğer herhangi biri başınıza gelirse ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Sulu akıntı
Kahverengi akıntı
Kanlı akıntı
Kötü kokulu akıntı
Tuhaf şekilde açık renkli olan akıntı
Pelvis Ağrısı
Son zamanlarda cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı hissediyor musunuz? Eğer yatak odası aktiviteleriniz acılı ve rahatsız hale geldiyse kendinizi kontrol ettirme zamanı gelmiş demektir. Rahim kanseri belirtilerinden biri de pelvis ağrısıdır.

Alt karın bölgesinde veya pelvis bölgesinde ağrı yaşıyorsanız ve bu ağrılar cinsel ilişki sırasında artış gösteriyorsa, rahim kanseri için kendinizi test ettirmelisiniz. (3)Bu tip ağrılar genellikle rahimde bir değişiklik olduğunu gösterir. Rahim kanseri pelvis bölgesine de yayılabilir. Doktorlar sizden örnek alıp test ederek durumun ne olduğunu anlayabilir. Eğer sizde kendinizde belli değişiklikler hissediyorsanız rahminizi mutlaka kontrol ettirin!

Vücudumuzun bir şeylerin yanlış gittiğini bize göstermek için şaşırtıcı yöntemleri vardır. İşaretler durum ciddileştikçe şiddetini arttırır. Ancak bazen bu işaretleri bile kaçırabiliyoruz. Önemsiz olarak görüp hayatımıza onlarla devam etmeye çalışarak kendimizi gerçekten büyük risk altına sokuyoruz. Unutmayın önce sağlığımızı korumak zorundayız. Eğer hastalanırsak diğer sorumluluklarımızın hiçbir önemi kalmaz.

Kendi semptomlarınızdan yola çıkarak kendinize teşhis koymanız yapacağınız en büyük yanlış olur. Bir daha herhangi bir semptom olarak algıladığınız bir durum yaşarsanız mutlaka bir doktora görünün. Her hastalık, kanser dahil erken teşhisle vücudunuza daha az zarar verir hatta tedavi edilebilme şansınızı oldukça arttırır. Sağlıklı olmayı kim istemez ki? O yüzden kendinizi ihmal etmeyin. Unutmayın hayatınızdaki en önemli kişi sizsiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Adet Bademi 24 Saat Boyunca Suda Bekletip Yediğinizde.. Akciğer kanserine karşı mutlaka tüketmeli! Hastalıklardan Uzak Durmanızı Sağlayacak 10 Öneri 5 Tane Cevizi Yiyin 4 Saat Bekleyin Ve Olacakları Görün