Ana Sayfa
2018-04-15 05:55:15 ( 793 izlenme )
Reklamlar

Putin’den iş birliği mesajı

Putin’den iş birliği mesajı
AA |  
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’ın yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi.

Putin’den iş birliği mesajı
Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Suudi Arabistan’da  düzenlenen 29. Arap Birliği Zirvesi dolayısıyla mesaj yayımladı.
 
Toplantının Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da zor bir dönemden geçilirken yapıldığını hatırlatan Putin, Suriye, Irak, Libya ve Yemen’de silahlı  çatışmaların can almaya devam ettiğini belirtti.  Putin, bu zorlukların  uluslararası toplumun koordineli, kolektif çabalarını gerektirdiğini ve Arap  Birliği gibi çok taraflı yapılara olan talebi artırdığını vurguladı.

Rusya’nın bölgesel güvenliği sağlamak için Arap Birliği ile iş  birliğine hazır olduğuna işaret eden  Putin, “DEAŞ’ın ana güçlerinin  yenilgisinden sonra ortaya çıkan koşullarda, Suriye ve Irak'ta siyasi çözüm ve  yeniden yapılanma süreçlerini beraber hızlandırmaya, hayati meseleleri çözmeye  yardımcı olabiliriz.” ifadesini kullandı.
 
Arap devletlerinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygıyla  terörist gruplarla mücadeleye devam edilmesi gerektiğini kaydeden Putin, şöyle  devam etti:
 
“Ortadoğu’da uzun vadede normalleşme Filistin sorununa  çözüm  bulunmadan olanaksızdır. Rusya’nın pozisyonu değişmezdir. Kudüs sorunu dahil,  Filistin toprakları ile ilgili bütün sorunlar, Filistin-İsrail doğrudan  müzakereleri çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyi kararları dahil evrensel hukuk kuralları temelinde,  Arap Birliğinin Arap Barış Girişimi dahilinde çözülmelidir.”

GAZETE VATAN

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mezarlara Neden Su Dökülür ? Ciner Show TV ve Habertürk'ü satıyor! Peki alan kim? Abdullah Gül'den İlker Başbuğ'a jet cevap! Emekliye çifte zam müjdesi!