Auto-Created-3
31 Mayıs 2018 ( 1945 izlenme )
Reklamlar

Mete Yarar anlatılmayan ve yapılan ilkleri anlatıyor. “Girilmedik yer yok ama

Mete Yarar anlatılmayan ve yapılan ilkleri anlatıyor. “Girilmedik yer yok ama


Terörle mücadelede şu ifadelere sıklıkla rastlayabilirsiniz. “İlk kez girildi” veya “Operasyon yapıldı”… Esasen bu yanlış bir ifade şeklidir. Nitekim bunu duyanlar üzerinde sanki PKK’ya hiç operasyon yapılmayan yerler varmış algısı oluşabilir. Ancak işin şekli öyle değildir. İlk kez girildi denilen yerlere daha önce de onlarca defa girilmiştir.

Burada yeni olarak kastedilen operasyonun icra şekli, içeriği ve kullanılan teknoloji ise bu deyimleri kullanmayı hak edebilir.

***

Örneğin Kato Dağı’na bildim bileli operasyon yapılır. Ancak son yapılan operasyon, mağara derinliklerine kadar inilen farklı bir strateji barındırdığı için “Kato Dağı’nda ilk kez derinlikli operasyon yapıldı” ifadesini hak eder. Çünkü kullanılan tekniklerle nokta istihbaratı alınma kabiliyeti kazanıldığından, birlikler arazi arama tarama faaliyetiyle zaman kaybetmeden hedefe yoğunlaşabilmektedir.

Şimdi de birebir benzeri bir operasyon sessiz sedasız Irak’ın kuzeyinde sürdürülmektedir. Tabii ki güvenlik güçlerimiz ilk kez Kuzey Irak’ta operasyon yapmıyor ama nicelik ve nitelik olarak ilk kez faklı bir metod izleniyor.

Geçmişte daha büyük birliklerle yapılan sınır ötesi operasyonlar şimdilerde daha küçük profesyonel birliklerle icra edilebiliyor.

Şemdinli’den Kandil’e dikine ve İran sınırını da kapatacak şekilde bir operasyon sürdürülüyor. Evet, bu operasyonla ilgili olarak, içinde birçok ilkleri barındırdığı için, farklı deyimler kullanabiliriz. İsterseniz madde madde sıralayalım:

* Neredeyse Afrin kadar bir alanda yapılan operasyonda küçük ama etkili birlikler kullanılıyor. Bu çapta bir alanda kullanılan birlik sayısı bir ilk.

* Birliklerin tutmadıkları alanlar teknolojik imkanlarla kapatılıyor. Bu da bu büyüklükte bir alanda ilk defa deneniyor.

* Özel birlik operasyonu yalnızca teröristleri etkisiz hale getirmek için değil, aynı zamanda üs bölgeleri kurmak için de planlanıyor.

* Kandil’den daha önemli bir bölge olan Hakurk bölgesine TSK operasyon yaparken PKK terör örgütü kafasını kaldırıp karşılık veremiyor. Kandil’e son adım olan bu yerde direnemiyor. Bu da ilk kez yaşanıyor denebilir.

* SİHA ve İHA’lar ilk kez bu kadar yoğunlukta kullanılıyor.

* TSK işini sessiz sedasız bir şekilde 11 Mart tarihinden itibaren 3. Piyade Tümeni komutasında sürdürüyor.

* Türkiye daha önceki konseptlerden farklı olarak, PKK bölgeyi terk etmeden, kendisinin de çıkmayacağını harekâtın nevi ile gösteriyor. PKK’nın İran’a kaçma yolunu da kapatıyor. Bu şekilde, terörle mücadeleyi Türkiye sınırlarında kabul etmeyeceğini gösteriyor.

* Farklı alanlarda yaptığı derinlikli operasyonlarla değişik teknikleri uygulayabileceğini gösteriyor. İdlib’de güvenli bölgeler, Fırat Kalkan’ında özel görev gücü harekâtı, Zeytin Dalı’nda süpürme operasyonu ve Kuzey Irak’ta derinlikte özel birlik operasyonu aynı anda yapabildiğini herkese ilk kez gösteriyor.

* TSK yurt dışında ilk kez bu kadar büyük bir alanda bu kadar uzun süreli operasyon icra ediyor. Acil ekipman ve personel ihtiyacı duymadan operasyonları sürdürebiliyor.

***

Sanırım Dışişleri Bakanı’nın seçim kararı alınmadan önce açıkladığı gibi PKK’yı Irak’tan kalıcı olarak çıkarma operasyonu başlayacak.

Özel bir durum olmazsa son sıçrama için yeterli derinliğe inildiğini veya çok az bir mesafe kaldığını düşünüyorum.

Emareler bunu gösteriyor. İran’ın Kandil’de sınır yerleşim yerlerinde oturanlara bölgeyi boşaltmaları için tebligat yaptığını biliyoruz.

Kandil’e güvenlik güçleri sessiz ama etkileri muazzam olacak bir şekilde adım adım ilerliyor.

Allah bu aslanların ayaklarına taş değdirmesin.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Putin’in en büyük korkusu Erdoğan’ın en çok cesaret ettiği şey imiş Ukrayna'dan tarihi Türkiye açıklaması: Testler başlayacak Bir uyarı daha geldi: Fırtına yön değiştirdi Guaido'nun Türkiye iddiasına Erdoğan'dan cevap