Ana Sayfa
19 Eylül 2018 ( 652 izlenme )
Reklamlar

Kimse Beklemiyordu Katar’dan flaş hamle! 24 savaş uçağı…

Kimse Beklemiyordu Katar’dan flaş hamle! 24 savaş uçağı…


 


İngiltere’den Katar’a 24 Typhoon savaş ve 9 Hawk eğitim uçağı satışını öngören anlaşma bugün yürürlüğe girdi.

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Katar ile  geçen  aralık ayında Doha’da imzalanan 24 Typhoon tipi savaş uçağı satış anlaşmasının, 9  Hawk eğitim uçağının eklenmesiyle bugün yürürlük kazandığı bildirildi.

 

Açıklamada, özelleştirilmiş destek ve eğitim unsurlarını da içeren 5  milyar sterlinlik satışın, İngiltere İhraç Finansmanı Ajansının desteğiyle  yapıldığı kaydedildi.

 


 
Savunma Bakanı Gavin Williamson da yaptığı yazılı açıklamada,  gelişmeden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bu anlaşma İngiliz savunma sanayisine  büyük bir destek olduğu kadar, İngiltere ile Katar’ın ortak sorunlarına yanıt  vermekte, bölgedeki istikrarı ve İngiltere içindeki güvenliği sağlamakta da  önemli olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Uçakların teslimine 2022 yılında başlanması hedeflenirken, Katarlı  pilotlardan ve yer hizmet personelinden oluşacak bir ekibin Lincolnshire  bölgesindeki Coningsby Hava Üssü’nde eğitim göreceği aktarıldı.

Bu anlaşmayla Katar’ın İngiltere’den Typhoon savaş uçağı alan 9. ülke  olduğu bildirildi.

Katar’ın, 24 adet Typhoon tipi savaş uçağı alımı konusunda İngiltere ile anlaşmaya vardığı bildirildi.

Katar Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanı Halid el-Atiyye’nin, başkent Doha’da İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon ile görüştüğü belirtildi.

Bölgedeki gelişmeler ile başta terörle mücadele konularında olmak üzere askeri işbirliğinin ele alındığı görüşmede tarafların ayrıca Katar’ın İngiltere’den 24 adet Typhoon tipi savaş uçağı alımını da içeren işbirliği anlaşmasını imzaladığı aktarıldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AK Parti'nin kurucu ismi istifa etti! 'Boğaz'ın güçlü savaşçısı bizi ezdi geçti' Türkiye bu alanda yüzde 100 dışa bağımlı! Ve tarihi adım atılıyor Kulisleri sarsacak iddia!