Ana Sayfa
27 Haziran 2019 ( 58 izlenme )
Reklamlar

İstanbul’un yüzde 44’ü ağaçlandırıldı!Türkiye'nin de ...

İstanbul’un yüzde 44’ü ağaçlandırıldı! Geziciler utansın
Gezi Parkında kesilen birkaç ağacı bahane ederek Türkiye’yi yakıp yıkan Gezi solcularına saç baş yolduracak rakamlara Akit ulaştı. AK Parti’nin iktidarda olduğu 16 yılda yapılan ağaçlandırmalar sayesinde, 10 İstanbul kadar alan ormanlarla kaplandı.
İstanbul’un yüzde 44’ü ağaçlandırıldı! Geziciler utansın
AK Parti’nin iktidarda olduğu 16 yılda yapılan ağaçlandırmalar sayesinde, 10 İstanbul kadar alan ormanlarla kaplandı. Türk ormancılığında inanılması zor başarılara imza atan Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülke genelinde 2003-2017 yılları arasında 4 milyon 997 bin hektar alanda toplam 4 milyar 39 milyon fidan dikilerek ağaçlandırmada büyük bir başarı yakalandı. 2018 yılında ağaçlandırılan alanla birlikte toplam ağaçlandırılan alan miktarı 5 milyon 41 bin hektara ulaştı. Bekir Karacabey yönetiminde parmak ısırtan başarılara imza atan Orman Genel Müdürlüğü’nün hedefi, bu sayıyı 2019 yılının sonuna kadar 4 milyar 500 milyona ulaştırmak. Bu rakama ulaşıldığında, yıllık ortalama 281 milyon 250 bin ağaç dikilmiş, dünyanın hiçbir ülkesinin hayal bile edemediği bir istatistik yakalanmış olacak.

Orman Genel Müdürlüğü’nce ağaçlandırılan 5 milyon 41 bin hektar alan, 50 bin kilometrekare anlamına geliyor. Bu da, Konya ve Karaman’ın yüzölçümünün toplamından daha büyük bir alanın ormanlarla kaplandığı demek. Bu miktar, yüzölçümü 9 bin 461 kilometrekare olan İstanbul gibi yaklaşık 10 ilin tamamen ormanla kaplanması demek oluyor. Yine başka bir hesapla, son 16 yılda ağaçlandırılan alan miktarı, Bursa, Kars, Tokat, Çanakkale, Samsun illerimizin toplam alanına eşit. Öte yandan, 4 milyar 500 milyon ağaç dikimi, ülkemizde her vatandaş için 55.55 ağaç dikilmiş olduğunu gösteriyor.

Yüzde 30 orman hedefine çok az kaldı
Tarım Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre şu anda Türkiye’nin yüzde 28.6’sı orman. Yapılan ağaçlandırmalarla, orman alanlarında son 42 yılda yaklaşık 2,1 milyon hektarlık artış olduğu görülüyor. Türkiye’nin orman varlığı konusundaki 2023 hedefi ise ülkenin yüzölçümünün yüzde 30’unun, yani üçte birinin ormanlarla kaplanması.

İstanbul gibi bir dünya metropolünün yüzde 44’ü orman
Bu arada, İstanbul gibi büyük bir dünya metropolünün yüzde 44’ünün yaşayan, sağlıklı ormanlarla kaplı olması da ülkemizi ormancılıkta dünya ülkeleri arasında öne çıkarıyor. Orman Genel Müdürlüğü verileri, İstanbul’un yüzde 44’ünün ormanlık alan olduğunu, bu orman alanlarının yüzde 94’ünün normal yüzde 6’sının bozuk olduğunu ortaya koyuyor. AK Parti yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yıllardan beri İstanbul genelinde imar planında yeşil alan, park, rekreasyon alanı, çocuk bahçesi olan ve mülkiyetinde sorun bulunmayan ana arterler, sahil bantları, şev ve orta refüjler gibi alanlarda ağaçlandırma yapıyor. İBB tarafından son 20 yılda 4 milyon 193 bin 282 ağaç dikildiği bilgisi raporlarda yer alıyor. Erguvan, ıhlamur, süs armutu, süs kirazı, meşe, at kestanesi, fıstık çamı, sığla, leylandi, çınar, ceviz, gürgen, akasya, karaağaç, iğde, akçaağaç, dışbudak, manolya, servi ve sedir ağaçları İstanbul’u süslüyor.

yeni akit

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

değişimi ile şoke etti! Rus casus yakalandı ABD'NİN ÇEKİLME KARARI Vücudunuzdaki 16 noktaya bakarak sağlığınız hakkındaki gerçekleri öğrenin!