Ana Sayfa
29 Nisan 2019 ( 341 izlenme )
Reklamlar

Almanya, Fransa, ABD ve İngiltere Türkiye'de neden ortak kanal kurdu?

Almanya, Fransa, ABD ve İngiltere Türkiye'de neden ortak kanal kurdu?

Youtube üzerinde 4 farklı ülkenin 4 farklı yayın kurumu birleşti ve Türkçe ortak haber kanalı açtı. DW, BBC, VOA ve France 24'ün Youtube üzerindeki plus 90 (+90) kanalı merak konusu oldu.Haber7.com

 

Youtube üzerinden 4 kanalın açtığı +90 bugün yayına başladı. Daha önce benzeri görülmemiş bir işbirliğinin ürünü olan plus 90, 4 farklı ülkenin yayın organını Türkiye hedefiyle bir araya getirdi.

Youtube üzerinden yayına başlayan +90 kanalı, DW önderliğinde kuruldu. Türkçe yayın yapacak olan ve Türkiye'deki haberleri aktaran kanalın 'asıl' kuruluş gayesi merak konusu oldu. Kanala ortak olan kurumlar ve ülkeleri şöyle:

 

Almanya : Deutche Welle

BBC : İngiltere

France24 : Fransa

VOA : Amerika Birleşik Devletleri

4 ülkenin devlet destekli medyasının Youtube üzerinden ortak bir Türkçe haberler kanalı açması pek hayra alamet değil. Kurumların diğer ülkelere yönelik böyle bir işbirliği yok. Haliyle bu 'Türkiye istisnası' aslında neden böyle bir işe girdiklerinin de kanıtı mahiyetinde.

Haber7.com olarak yeni kurulacak bu kanalın neden kurulduğunu konunun uzmanlarına sorduk.

TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz:

Bugün bu yapıların bir araya gelmesine baktığımız neden bir araya geldikleri ortadadır. Düşünün İngilizler, Almanlar, Fransızlar ve Amerikalılar ortak bir platform kuruyorlar. Bir defa nasıl bir editöryal bağımsızlıktan bahsedeceksiniz?

Bu kuruluşlar devletlerin yumuşak güçleri. Alman, İngiliz firmalarının çıkarları doğrultusunda haber yapan yerler. Şimdi bu yapılar birlikte hareket edecek! Neden? Sadece gazetecilik için mi? Türkiye’de yaptıkları bir çalışmanın dünyada başka bir örneği var mı? Yok. Demek ki başka başka amaçlar doğrultusunda bir iş içindeler. Bununla neyi, nasıl amaçladıklarını hep beraber göreceğiz.

Takvim yazarı Ekrem Kızıltaş:

Dört ülkenin bir araya gelip Türkiye’de böyle bir oluşuma girmesinde elbette sadece habercilik açısından bakamayız. Burada yapılmak istenenlere karşı yerli ve milli medya unsurları çok daha uyanık olmalı. Toplumun sinir uçlarıyla oynamak isteyebilirler ya da algı ve manipülasyon gayesiyle bir haberi servis edebilirler. Türkiye her alanda olduğu gibi bu konuda da kendi ayakları üzerinde durmayı bilen bir ülke olduğunu göstermek zorundadır. Bu dört ayaklı yapının kuracağı kanalın nasıl ve hangi amaçla yayın yaptığını da siyasi mekanizma denetlemelidir. Türkiye öyle her kişinin kendi hareket alanını belirleyeceği bir yer değildir.
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Malhan Hazinesi Efsanesi Çinli uzmandan flaş açıklama: Trump ve Erdoğan anlaştı Suudi Arabistan şokta. İşte buna Erdoğan dehası diyoruz. 47 gün arayla kaybeden aileden