Ana Sayfa
2019-05-16 06:41:13 ( 338 izlenme )
Reklamlar

İngiltere'nin cevabı Rumları çıldırttı!

İngiltere'nin cevabı Rumları çıldırttı!
İngiltere'nin Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili olarak 'egemenliği şaibeli bölge' açıklaması, Rum yönetimini adeta çileden çıkardı.

Her fırsatta Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet eden Rumlar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yapacağı sondaj çalışmalarında İngiltere'den istediği cevabı alamadı.

Çileden çıkaran cevap
İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan´ın, Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ile ilgili "Egemenliği şaibeli bölge" demesi, Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı. Rum medyasına göre; İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'nın açıklamalarından 'büyük rahatsızlık duyan' Anastasiadis, "Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi, şimdi de öyle. Bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May nezdinde girişimde bulunacağım." dedi.

"Egemenliği şaibeli bölge"
Tartışma; Londra'da Avam Kamaras'ında Rum kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos Haralambus'un, İngiltere Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de petrol ve doğalgaz sondajına başlama kararını kınamasını istemesiyle başladı. Haralambus, Türkiye'nin Fatih gemisinin de geri çekilmesi gerektiğini iddia etti.

Doğu Akdeniz'de çatışma riski olduğunu öne süren Haralambus'a, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi. Sir Duncan, "Türkiye'nin Londra Büyükelçisi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir." dedi.

YENİ AKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Katar için harekete geçti! ABD'ye... ATV muhabiri: “Ne kadar hata yaptığımızı gördük“ KANSERİN ÖLÜMÜ--MUTLAKA OKUYUN Kayınbaba istedi minareye çıkıp 'Bize her yer Trabzon' diye bağırdı