Ana Sayfa
2018-04-13 03:07:06 ( 489 izlenme )
Reklamlar

Dünyayı sarsan olayda TÜRKIYE devrede

Tansiyonu düşürme diplomasisi

Türkiye; Suriye ihtilafında ABD ile Rusyaarasındaki yüksek gerilimde tansiyonu düşürmeye yönelik diplomatik tutum içine girdi.AYDIN HASAN Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmenin ardından dün öğle saatlerinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmede Suriye nedeniyle gergin olan ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler ele alındı. İki liderin, yakın temasta olma konusunda mutabık kaldıkları açıklandı. Erdoğan ve Putin, krizin başladığı pazartesi günü de bir görüşme yapmıştı.


Rusya Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı emekli General Vladimir Şamanov, Türkiye’nin arabulucu rolüne işaret ederek, “Genelkurmaylar arasında diyalog başladı. Temas Türkiye’deki meslektaşlarımız üzerinden sağlandı. Ayrıca NATOirtibat kanalları da kullanılıyor” demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin ABD ile Rusya arasındaki gerilimde Türkiye’nin arabuluculu rolüne ilişkin yorumlarla ilgili bir yalanlamada bulunmadı. Aksoy, dün basın bilgilendirme toplantısında, “Eğer ABD Suriye’ye saldırırsa Türkiye, NATO üyesi olarak bu saldırıyı destekleyecek mi” sorusu üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Trump’la görüşmesi oldu. Dışişleri Bakanlığı’ndaki yetkililerimizin bu konudaki görüşmeleri devam ediyor. Bir kriz yaşanıyor. Biz de  süreci yakından izlemeye devam ediyoruz” dedi


Aksoy, ABD’nin İncirlik Üssü’nü kullanımıyla ilgili soruları “spekülatif” olarak nitelendirerek yanıt vermedi.

Bilgi vermedi

Aksoy, “Türkiye’nin ABD ile Rusya arasında diyalog kolaylaştırıcı bir rol üstlendiği belirtiliyor, Türkiye’nin buradaki rolü nedir? bu temaslar hakkında bilgi verebilir misiniz” sorusuna, “Biz kimyasal silahların kullanılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Kimyasal silahların kullananların da cezalandırılmasını istiyoruz. Bu konuda sunulan karar tasarısına eş sunucu olduk, fakat bu fırsat kaçırıldı. Bu konuda size bunu söyleyebilirim. Diğer spekülatif konularda maalesef bir yanıt veremeyeceğim” karşılığını verdi.


Milliyet gazetesi 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kavga ettikleri komünistlerin evini tek başına bastı ve ardından. Gerçekten muhteşem bir şey Başkan'ın ilk hamlesi Rumları rahatsız edecek F-35 alımını durduracaklar! Önceden verilen siparişleri de… Dünya şaşkına döndü: Türk çıktılar!