Ana Sayfa
2018-10-27 01:43:51 ( 520 izlenme )
Reklamlar

Dünyanın gözü İstanbul'da!

Dünyanın gözü İstanbul'da!

 Zirveye saatler kaldı

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan Suriye zirvesine katılacak olan Vladimir Putin ve Emmanuel Macron bugün Türkiye'ye gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dörtlü zirvenin yapılacağı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Liderlerden İstanbul'a gelen ilk isim Almanya Başbakanı Angela Merkel oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron da İstanbul'a geldi.Dörtlü zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile görüştü. Şimdi ise Putin ile görüşüyor. Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile dörtlü zirve öncesi İstanbul'da bir araya geldi. Bu gelişmenin ardından Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile bir araya geldiTürkiye'nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya'nın katılımıyla bugün İstanbul'da yapılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da zirvede yer alacak. Dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak. Sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib'deki durumun yanısıra, Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci masaya yatırılacak. Zirve için liderler İstanbul'a geldi.  
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu  dörtlü zirvenin yapılacağı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Kısıklı'daki konutundan çıkan Erdoğan, Vahdettin Köşkü'ne ulaştı.  Erdoğan, yol boyunca kendisine sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşları  selamladı. Erdoğan zirve öncesi Merkel ile görüşüyor.  
 
 
MERKEL, PUTİN VE MACRON İSTANBUL'A GELDİ
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye konulu dörtlü  zirveye katılmak üzere özel uçakla İstanbul'a geldi. Merkel'i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Vasip  Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı. Merkel, karşılamanın ardından havalimanından ayrıldı.   Merkel'in ardından Rusya Devlet Başkanı Putin de İstanbul'a geldi. 
 
 
Putin'in uçağı saat 13.35'te Atatürk Havalimanı'na indi.  Putin'i Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve öteki ilgililer karşıladı.Putin, askeri törenle yapılan karşılamanın ardından resmi araçla havalimanından ayrıldı. Son olarak ise Fransa Cumhurbaşkanı Macron İstanbul'a geldi. 
 
 
 

ÇAVUŞOĞLU, LAVROV İLE BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile dörtlü zirve öncesi İstanbul'da bir araya geldi.

HULUSİ AKAR DA ŞOYGU İLE GÖRÜŞTÜ 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye konulu dörtlü zirve öncesi Rusya Savunma  Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü - Görüşmede İdlib'teki son durum başta olmak  üzere, bölgesel güvenlik konularına ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu
 
Akar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde  düzenlenecek Suriye konulu dörtlü zirve öncesi Vahdettin Köşkü'nde Rus mevkidaşı  ile bir araya geldi.
 
Bakan Akar ile Şoygu arasındaki görüşmede İdlib'teki son durum başta  olmak üzere, bölgesel güvenlik konularına ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu.
 
VAHDETTİN KÖŞKÜ'NDE DÖRTLÜ ZİRVE HAZIRLIKLARI
 
Suriye konulu dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak. Ayrıca zirvede, sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib'deki durum ve Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci ele alınacak.  Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedeflenirken, toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor.  Zirveye liderlerin yanı sıra bakanlar düzeyinde de katılımların olması beklenirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetinde yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve kapsamında, Merkel, Macron ve Putin ile ikili görüşmeleri de olacak.  Saat 15.00'de başlayacak zirve öncesinde Vahdettin Köşkü'nde de hazırlıklar tamamlandı. Konuk ülkelerin bayrakları göndere çekildi. 
 
ORTAK BİLDİRİ ÇIKACAK
 
Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedefleniyor. Toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor. Alman ve Fransız yetkililerin mesajlarında, Rusya'ya tavrını açıkça ortaya koyma ve Esad rejiminin müttefiki olarak sorumluluk üstlenme çağrısı yapılıyor. Rusya ise İstanbul zirvesinden dönüm noktası niteliğinde karar çıkmasının beklenmemesi gerektiğine işaret ederek, zirvenin dört ülke arasında işbirliği alanları için fikir teatisi yapmak için önemli bir platform olacağına dikkati çekiyor.
 
KÜÇÜK GRUPLAR BİR ARADA
 
Zirve, Astana platformu ile BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre'de oluşturduğu "küçük grup"tan temsilcileri ilk kez bir araya getirecek. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise dörtlü zirveye ilişkin, "Bu zirvede bizim öncelikli amacımız, Suriye'de çözümün askeri değil, siyasi olduğu gerçeğinden, ilkesinden hareketle acaba yeni ne tür formüller üretebiliriz konuları üzerinde durmak olacak.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu çerçevede İdlib mutabakatının muhafaza edilmesi ve özellikle rejim kaynaklı ihlallerin önlenmesi yönünde değerlendirmeleri olacak" dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov de liderlerin Suriye'yle ilgili ortak konular bulmak için farklı formatları birleştirme ve "saatlerini ayarlama" üzerinde duracağını ifade etti.


Gazete vatan com 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Dakika! Şanlıurfa Suruç'ta Havaya Ateş Açılarak Durdurulan Otomobilde 4 Çuval Oy Pusulası Ele Geçirildi İstanbullular dikkat! Meteorolojiden kar uyarısı Milletvekillerinden ayakkabılı kavga Haddini aşan Suriyeli vekile tokat gibi cevap