Ana Sayfa
02 Temmuz 2019 ( 252 izlenme )
Reklamlar

Dolar 5,30 TL'yi görebilir

Türkiye için en kritik aya girildi! Dolar 5,30 TL'yi görebilir

ErdoğanTrump zirvesinden gelen ılımlı mesajlar piyasada pozitif etki yaptı. Dolar düştü, borsa yükseldi. Ekonomistler, ABD ile S400'ler konusunda bir orta yol bulunduğu halde piyasaların daha da rahatlayacağı ve doların 5,30 seviyelerinin altına kadar inebileceğini belirtiyor.Haber7 Fuat Öner

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Zirvesi’nde yaptığı görüşme sonrası yapılan açıklamaların piyasaları rahatlatmasıyla yeni haftaya düşüşle başlayan dolar/TL 5.70 seviyesinin altına geriledi. Lira varlıklarına alım gelirken, BIST100 yüzde 3’e, yakın yükselişle haftaya başladı.

 

KUR 5,30'LARDA OLABİLİRDİ

Trump Erdoğan görüşmesinden verilen mesajların piyasaya yansımasını değerlendiren SETA Ekonomi Araştırmacısı ve İktisatçı Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer, “Şu anda Türkiye ekonomisinin risk pirimi, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut gerilim ve Rusya ile yapılan S400 anlaşması nedeniyle olması gerekenden hatrı sayılır düzeyde daha yüksek durumda diyebiliriz. TL/Dolar kurunun görece yüksek seviyede seyretmesi, görece yüksekten kastımda burada  eğer ABD ile Türkiye arasında S400 gerilimi olmasaydı kur bugün 5,30 5,40 TL seviyelerinde olabilirdi.” dedi.


MESAJLAR OLUMLU YANSIDI, DÜŞÜŞ SÜREBİLİR

G20 zirvesindeki verilen mesajlara dikkat çeken Tatlıyer, “ Trump’ın verdiği "uzlaşma olabilir" temaları mesajları görüldüğü gibi kuru hızlı bir şekilde 5,80 TL’ler düzeyinden 5,70 TL’ler düzeyine geri çekti. Burada şunu da söylememiz lazım ABD politikasında bir tarafta Trump var ama diğer tarafta Dışişleri, Pentagon. Bunlar ayrı ayrı güç odakları ve bazen söylemleri birbirini tutmuyor. Trump’ın da etkinlik gücünün ne kadar olduğu konusunda endişelerimiz var. Trump böyle söyledi diye kesin olarak ABD bu şekilde bir tavır sergileyecek mi bilmiyoruz ancak piyasalar buna rağmen bu şekilde tepki gösterdiyse bu da açık şekilde bu durumu gösteriyor. “ açıklamasında bulundu.

TEMMUZ AYINA DİKKAT

Türkiye S400’lerin kurulacağını kesin bir dille söylüyor. Bundan geri dönüş olacağını düşünmüyorum diyen Tatlıyer,“Yeni girdiğimiz Temmuz ayı hakikaten Türkiye açısından politik anlamda gergin bir ay olacak. Bu ayda eğer ABD ile uzlaşmaya doğru bir gelişme yaşanırsa Ekonomiye oldukça pozitif bir etkisi olacağını düşünüyorum. Çünkü bu durumda Türkiye’nin risk primi oldukça düşecek, dolarda da aşağı yönlü hareketler görülecek.  Dolar rahat bir şekilde 5,50’nin altına gerileyebilir hatta daha da geriye düşebilir. Diğer taraftan da Türkiye’ye yabancı yatırımcıların ilgisinde büyük bir artış olabilir. Tersi senaryoda ise ABD’deki diğer kanatların Türkiye ile olan gerilimi tırmandırması durumda ise Türkiye’nin risk priminde bir artış olacaktır. Bu durumda da kur 6 düzeylerine ilerleyebilir hatta geçebilir. “dedi.
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çok Güzel Bir Hikaye YILLARCA DÜŞÜNSENİZ AKLINIZA GELMEZ BAKAN SOYLU'DAN SON DAKİKA FLAŞ AÇIKLAMALAR neye uğradığını şaşırdı