Ana Sayfa
06 Mayıs 2019 ( 460 izlenme )
Reklamlar

Dışişleri'nden ABD'ye çok sert cevap

Dışişleri'nden ABD'ye çok sert cevap

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Doğu Akdeniz ile ilgili yaptığı küstah açıklamaya cevap verdi.Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu şekilde;

Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama gerçeklerden kopuktur.

Türkiye, Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığına ilişkin tutumunu 2004’ten bu yana açık şekilde ortaya koymuştur.

ABD açık açık söyledi! Türkiye doğalgaz aramasın

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bölge ülkeleri ile bu tarihten itibaren yaptığı MEB sınırlandırma anlaşmalarının hem bizim, hem de Kıbrıs Türkleri için geçerli olmadığı, bunların bir tanesinin de ülkemizin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı haklarını ihlal ettiği zamanında ilgili ülkelerin ve uluslararası toplumun dikkatine getirilmişti. Aynı şekilde Türkiye bölgedeki Kıta Sahanlığını da uluslararası topluma duyurmuş ve Birleşmiş Milletler nezdinde de kayda geçirmiştir. Bölgede, tüm ilgili kıyıdaşlar arasında uluslararası hukuk kuralları uyarınca hakkaniyete dayalı sınırlandırma anlaşmaları henüz tamamlanmamıştır.

"DENİZ SINIRLARININ NEREDEN GEÇECEĞİNE SİZ KARAR VEREMEZSİNİZ"

Hal böyle iken, üçüncü tarafların kendilerini adeta uluslararası mahkeme yerine koyarak deniz sınırlarının nereden geçeceğini tayin etmeye çalışmaları kabul edilemez. Bu anlamda, ABD'nin Rumların "hak iddia ettiğini söylediği" bir alana yönelik geçerli sınırlandırma anlaşması varmış gibi Türkiye’ye çağrıda bulunması, ne yapıcı ne de uluslararası hukuka uygun bir yaklaşımdır.

"KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

Sondaj ve sismik gemilerimizin, kıta sahanlığımızda, Hükümetimizin 2009 ve 2012 yıllarında TP’ye verdiği ruhsat sahalarında arama ve sondaj faaliyetleri kararlılıkla devam edecektir.

Aynı şekilde Rum tarafı Ada’nın eşit ortağı Kıbrıs Türklerini, hidrokarbon kaynakları konusunda karar alma mekanizmalarına dahil etmedikçe veya tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sona erdirmedikçe, Türkiye Kıbrıs Türklerinin de kıta sahanlığı haklarını korumayı sürdürecektir.
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diş çürüğünden kurtulmanın yolu bu kadar basitmiş 12'lik Gelinden Skandal Sözler! ÜLKEYİ AYAKLANDIRDI! . Türk tarihini değiştirecek iddia Fuhuş turnikesi! Sapkınlığın bu kadarı,