Ana Sayfa
30 Ekim 2018 ( 312 izlenme )
Reklamlar

Borcunu Ödemeyen Köylü, Bakkalı İsyan Ettirdi

Borcunu Ödemeyen Köylü, Bakkalı İsyan Ettirdi
Tokat'ta kent merkezine 24 kilometre mesafedeki 450 nüfuslu Madas köyünde alacaklarını tahsil edememeyen bakkal, dükkanın girişine "Avans çıktı. Orak bitti. Harman geçti. Nohut koptu. Neyi bekliyorsun ey vatandaş" yazısı astı.

Tokat merkeze bağlı Madas köyünde bakkal İsmail Damar köyde alacaklarını tahsil edemeyince dükkanına "Bakkala borcu olanlar ödesin. Avans çıktı. Orak bitti. Harman geçti. Nohut koptu. Neyi bekliyorsun ey vatandaş" şeklinde yazı

astı.

7 YIL ÖNCE BAŞLADI

Kent merkezine 24 kilometre mesafedeki 450 nüfuslu Madas köyünde, 7 yıl önce bakkal dükkanı açan evli ve 4 çocuk babası İsmail Damar(57) köylülerin hasat dönemi ödemesine göre veresiye yöntemiyle satış yapmaya başladı. İlk dönemlerde köy sakinleri alışverişlerini tarlalarındaki ürünleri hasat yaptıktan sonra ödedi.

"BAKKALA BORCU OLANLAR ÖDESİN"

Ancak son 3 yıl içerisinde ise köy sakinlerinden bir çoğu, köyün tek bakkalı olan Damar'a ödemelerini yapmadı. İsmail Damar bunun üzerine dükkanın kapısında bulunan buzdolabının üzerine "Bakkala borcu olanlar ödesin. Avans çıktı. Orak bitti. Harman geçti. Nohut koptu. Neyi bekliyorsun ey vatandaş" yazısı astı.

"HİZMETİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUM"

Doğma büyüme Madas'lı olduğunu ve 7 yıldır köyde bakkal işlettiğini söyleyen İsmail Damar yaklaşık 60 kişinin borcu bulunduğunu belirterek, Hizmet veriyorum ama hizmetin karşılığını bulamıyorum. Bu köyün dört tane mahsulü var. Onların da hasat dönemi bitti. Veresiye alıyor gidiyorlar, sonra para yok. Borcu olanların sadece bir kısmı ödeme yaptı. Çoğunda ses yok. Bu yüzden yazı astım. Bakkalı kapatmayı düşünüyorum. Yapacak bir şey yok. Halkta para yok. Yaklaşık 20-25 bin lira alacağım var. Malzeme getiren toptancılar astığım yazının fotoğraflarını çekiyor, sosyal medyada paylaşıyor. Köyde borcu olanlar bakıyor, hiçbir şey olmamış gibi gülüp geçiyor. Tınlamıyor yani. Hala veresiye veriyorum. Köyün çocuğu olduğum için kimseyi kıramıyorum. Yüzüm yumuşak. İflasın eşiğindeyim" dedi.

Veresiye borcu olan köylüler ise konuşmaktan kaçındı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

S. Arabistan yaşananları doğruladı! Büyük Sürpriz DİZ VE EKLEM AĞRILARI 3 GÜNDE SON BULACAK İŞTE O İNANILMAZ YÖNTEM Üvey kardeşler F-35 alımını durduracaklar! Önceden verilen siparişleri de…