Ana Sayfa
2019-07-09 01:14:57 ( 342 izlenme )
Reklamlar

Binlerce kişi bekliyordu

Binlerce kişi bekliyordu! Hükümetin işçiye zam teklifi belli oldu

Hükümet, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019'un ilk 6 ayı için %5, ikinci 6 ayı için %4 zam önerdi.


Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu.

 
TARAFLAR İKİNCİ KEZ BİR ARAYA GELDİ


Tarafların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde bugün saat 15.00'te ikinci kez bir araya geldi. Toplantıda hükümet Türk-İş'in talebine karşı zam teklifini sundu. Hükümetin teklifi 2019'un ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 4 oldu.


 


"YA İMZALAYACAĞIZ YA DA GREV"


Hükümet ve işçi taraflarının ikinci kez bir araya geldiği toplantı sonrası açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik" dedi.


Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" diye konuştu.


Bundan sonra taraflar arasındaki görüşmeler, zam oranı üzerinden yürüyecek.


BİNLERCE ÇALIŞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR


Kamu işçilerine yapılacak zammı memurlar ve özel sektör çalışanları da yakından takip ediyor. Çünkü bu anlaşma memur ve özel sektör çalışanlarının toplu sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Haber 7


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dürüstlüğün Karşılığı YILLARDIR ÇIRA DİYE YAKTIKLARI, KEHRİBAR TAŞI ÇIKTI BAŞ DÖNMESİ son haline bakın