Ana Sayfa
2019-05-16 08:22:11 ( 507 izlenme )
Reklamlar

110 bin Türk rum oldu

110 bin Türk rum oldu 
KKTC’de 110 bin 734 Kıbrıslı Türk, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kaynaklanan hakları nedeniyle Avrupa Birliği (AB) vatandaşlığı aldı.KKTC’de 110 bin kişi Rum vatandaşlığına geçti. Özellikle AB vatandaşlığı için tercih edilen Rum pasaportu, geçmişteki hakları nedeniyle Rum vatandaşlığı aldı. Rum pasaportu alanların sayısının 83 bin 950 olduğu belirlendi. Rum Nüfus Dairesinde kayıtlı Kıbrıslı Türk sayısının ise 175 bin kişi olduğu kaydedildi.


 
“AB VATANDAŞLIĞI CEZBEDİYOR” KKTC vatandaşları içerisinden Rum kesimini tercih edenlerin büyük bir kısmının gençlerden oluştuğunu belirten Rum kaynaklar, özellikle vatandaşlık tercih nedeninin de AB pasaportuna sahip olmak olduğu belirtildi.

Rum basınından aktardığı habere göre, ​Kıbrıs Rum tarafının AB üyeliğinden sonra vatandaşlık başvurularının arttığı belirterek, “Avrupa pasaportuna ve AB vatandaşlık sıfatına sahip olmanın, özellikle genç yaştaki birçok Kıbrıslı Türk için cezbedici hale geldiği” savunuldu.


 
RUM VATANDAŞLARI ARTIYOR

Kıbrıslı Türk ve Türkiye vatandaşlarının yaptığı karma evliliklerden doğan çocukların Rum vatandaşlığı alması tehlikesinin yıldan yıla arttığı belirtildi.Kıbrıslı Türklere her yıl ortalama 50 milyon TL’ye yakın da tıbbi tedavi yardımı yapılığı ifade edildi.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyada bir ilk! 2020 yılında hizmete açılacak HEMDE ÖYLE BİR YERDE ÜRETİLDİ Kİ TÜM ERDOĞAN DÜŞMANLARI KUDURACAK BU HABERE Kur depremiyle sarsılan ekonomide yeni taktik! Türkiye Yunan cumhurbaşkanını korkuttu