Ana Sayfa
03 Mayıs 2019 ( 237 izlenme )
Reklamlar

Yüzyılın uşağı Filistin'i satacak

Yüzyılın uşağı Filistin'i satacak
ABD Başkanı, “Yüzyılın Anlaşması” adlı sözde barış planını açıklamaya hazırlanırken, bunun Filistin’e kabul ettirilmesi işini Suudi Veliaht Prensi bin Muhammed’e verdi. Gazze’yi idare eden Hamas’ı kontrol altında tutma görevi de Sisi’ye pas edildi. Prens, ilk iş olarak Abbas’a anlaşmayı kabul etmesi için 10 milyar dolar teklif etti.


Yüzyılın uşağı Filistin'i satacak
 TAHSİN HAN 

Göreve geldiğinden beri Siyonist İsrail’e çalışan Amerikan Başkanı Donald Trump, haziran ayında açıklamaya hazırlandığı “Yüzyılın Anlaşması” sözde barış planı için uşaklarını seçti. 
Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme ve Filistin’i İsrail’e bağlı özerk bir yönetim haline getirmek isteyen Trump, Kudüs’ü Siyonistere başkent ilan ettiğinden beri ilişkileri kesen Filistin’i ikna görevini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a verdi. Kaşıkçı cinayetinden dolayı tasmasını eline aldığı prensi, anlaşmayı Mahmud Abbas’a kabul ettirmekle görevlendiren Trump, Gazze’deki Hamas yönetimini ikna etme ve kontrol altında tutma işini de Mısır firavunu Sisi’ye havale etti.

Lübnan gazetesi yazdı
Lübnan’da yayın yapan El Akhbar gazetesi de Trump’ın emrini alan Prens bin Selman’ın Filistin lideri Mahmud Abbas’tan anlaşmayı kabul etmesini istediğini yazdı. 
Abbas’a, maiyetinin yıllık bütçesini soran Prens, “Ben prens değilim, maiyetim yok” yanıtını alınca bu kez de Filistin hükümetinin yıllık masraflarını sordu. Filistinlilerin 1 milyar dolarlık masraflarının olduğu yanıtını alan bin Selman, anlaşmayı kabul etmesi durumunda Abbas’a 10 yıl için 10 milyar dolar ödeme teklifinde bulunduğunu yazdı. Ancak Abbas, “Bunu kabul edemem” diyerek geri çevirdi.

Diğer Araplar da para verecek
Bunun dışında görüşmede, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinin Filistinliler için finansal destek sağlayacağına ve Filistin’in elinde kalan Batı Yaka’daki topraklara ekonomik refahı geliştirecek projeler yapacağı da vaadedildi. Gazeteye göre Abbas, “İki devletli çözüm, İsrail’in işgal ettiği Filistin toprakları ve Kudüs konusunda ödün veremeyeceğini” söyledi.

YENİ AKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Abdullah Gül'den 'gizli ortak' iddialarına yanıt Elektrik aboneleri dikkat! Limit düşürüldü Ayvanın üzerine bal döküp yerseniz.... GÜNÜN EN İĞRENÇ HABERİ .14 YAŞINDA ANNE OLDU .AĞABEY VE DAYISI ...