Ana Sayfa
2018-09-01 10:52:47 ( 1072 izlenme )
Reklamlar

YERLİ HELİKOPTERDE MUHTEŞEM GELİŞME

YERLİ HELİKOPTERDE MUHTEŞEM GELİŞME
Türkiye'nin ilk özgün helikopteri olacak T625 Genel Maksat Helikopter ilk kez motor çalıştırdı.

Yerli helikopter motor çalıştırdı
Helikopterin motor çalıştırma ve yer testleri başarıyla tamamlandı. En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi etkin bir şekilde faaliyet gösterebileceği belirtilen T625 Genel Maksat Helikopterin ilk uçuşunu bu yıl gerçekleştirmesi planlanırken helikopterin 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen yerli helikopter 12 yolcu kapasiteli olacak. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Özgün helikopterimiz T625in sistem entegrasyonu tamamlanarak motor çalıştırma ile yer testleri başladı. TUSAŞ personelini, SSB proje ekiplerini ve tüm emeği geçenleri tebrik eder teşekkürlerimi sunarım. Milletimize hayırlı olsun dedi.Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor. 

ARAMA KURTARMA DA DAHİL BİRÇOK GÖREVDE KULLANILABİLECEK
 
Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı  gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ'ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek. Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.
 
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 
Uzunluk:15.87 metre
 
Ana rotor çapı:13.20 metre
 
Mürettebat:2
 
Yolcu:12
 
Standart yakıt tankı:1020 kg
 
Harici yakıt tankı:280 kg
 
Bagaj hacmi:1.1 m3
 
Azami seyir sürati:306 km/saatte
 
Menzil:740+km/948+km(harici yakıt tankı kullanılması durumunda)
 
Havada kalış:3.8+saat

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜRKİYE ASLA ÖDÜN VERMEYECEK TRUMP'DA DURDURAMADI Ak Partili isimden Arınç’a tehdit! Defterini dürmesini biliriz Fehmi Koru’dan bomba iddia! Bu olursa şaşırmayın Türkiye Rusya ve İran…