Ana Sayfa
19 Temmuz 2019 ( 489 izlenme )
Reklamlar

Türkiye kararının ardından ABD’de sıcak gelişme

ABD'nin Türkiye'yi F35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'ndan çıkarmak için düğmeye basmasının ardından Donald Trump üzerindeki baskı artıyor.
 
Cumhuriyetçi Senatörler, Senato'ya Ankara'ya yaptırım çağrısı yapan bir önerge sundu. Demokrat Senatör Bob Menendez ise "F35 yetmez, yaptırım uygulayın" dedi.

Senato’ya gönderilen yasarının altında Cumhuriyetçi Florida Senatörü Rick Scott ve Indiana Senatörü Todd Young’ın imzası bulunuyor.

Scott ve Young tarafından sunulan bağlayıcılığı olmayan önerge, Türkiye’nin Rusya’dan S400 hava savunma sistemi satın alması ABD’nin güvenlik çıkarlarına “doğrudan ve vahim bir tehdit” olarak nitelendiriliyor ve CAATSA (ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamındaki yaptırımların tam anlamıyla uygulanması yolunda ABD Yönetimi’ne çağrı yapıyor.

Ayrıca Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli Demokrat üyelerinden New Jersey Senatörü Bob Menendez, Türkiye’nin F35 programından çıkarılmasının yeterli olmadığını savundu.

Menendez, “Yasa açıkça, Rusya Federasyonu’nun savunma ve istihbarat sektörleriyle kayda değer işlemler yapılması yaptırım cezalarını şart koşuyor” dedi.

New Jersey Senatörü, Başkan Trump CAATSA kapsamında Türkiye’ye yaptırım uygulamaması halinde, Senato’ya Washington Yönetimi’ni buna zorlayan yasa tasarısı sunacağını söyledi.

TRUMP: KARARIMIZI HENÜZ AÇIKLAMADIK

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye konusunda Barack Obama yönetiminin hata yaptığını vurgulayarak, “Birçok bakımdan çok zor bir durum. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlar konusuna) buna bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık” dedi.

haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elazığ’da Hastaneden Kaçan Deliler ve Geri Geliş Hikayesi Bakan Koca açıkladı “AĞZINIZA BİR LOKMA MACUN VERMEZDİ” SON DERECE KOLAY, BEDAVA DENİLECEK FİYATA EGZAMADAN HEMEN KURTULABİLİRSİNİZ