Ana Sayfa
2018-10-04 05:24:27 ( 1059 izlenme )
Reklamlar

Türkiye izahat istemişti! Arabistan'dan açıklama

Türkiye izahat istemişti! Arabistan'dan açıklama

Suudi Arabistan Büyükelçisi'nin kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili izahat vermesi için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı belirtildi. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu ise bu konu hakkında bir açıklama yaptı.Suudi Arabistanlı kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Suudi Arabistan Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Kayıp gazeteci Kaşıkçı için izahat istendi.

 

BÜYÜKELÇİYLE NE KONUŞULDU?

Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Suudi Büyükelçi'ye Viyana sözleşmesi hatırlatarak, "Konu bir an önce açığa kavuşturulsun. İşbirliği içinde çalışalım"mesajı verdi.

Suudi Büyükelçi ise görüşmede, kayıp gazeteciyle ilgili "Bilgi sahibi değiliz, araştırıyoruz" açıklaması yaptı.

SUUDİ ARABİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU'NDAN AÇIKLAMA

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu, başkonsolosluk binasına girdikten sonra kendisinden haber alınamadığı iddia edilen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, binadan çıktıktan sonra kaybolduğunu ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için Türk yetkililerle temasta olduklarını bildirdi.

Suudi Arabistan Krallığı'nın İstanbul Başkonsolosluğu, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Kaşıkçı'dan Başkonsolosluk binasına girdikten sonra haber alınamadığı iddiaları üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı.

YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ

Açıklamada, şöyle denildi: "Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu, Suudi Arabistan Krallığı vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın, İstanbul Başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra ortadan kaybolduğuna dair basın yayın organlarında yer alan haberleri takip ettiğini ve Kaşıkçı'nın Başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra kaybolma şartlarına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması için kardeş yerel Türk yetkili mercileri ile koordinasyon ve takip içerisinde olduğunu bildirdi." 

BUGÜNE KADAR NELER YAŞANDI?

Türk Arap Medya Derneği, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın önceki gün saat 13.00 sularında girmiş olduğu Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu binasından henüz çıkmadığını ileri sürmüştü. Türk Arap Medya Derneği'nden yapılan açıklamada Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Kaşıkçı'nın geçmişte bir dönem İngiltere'deki Suudi Büyükelçiliği'nde medya danışmanlığı yaptığı bilgisine yer verilmişti.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı H.A da gazetecilere yaptığı açıklamada, başkonsolosluk binası önüne kadar birlikte gittiklerini anlatarak, Kaşıkçı'nın içeri girdikten sonra dışarı çıkmadığını iddia etmişti.Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçti İstanbul'lulara büyük müjde CHP ve HDP'den ortak aday! Resmen açıkladılar Erdoğan imzaladı! Nihat Hatipoğlu’na yeni görev