Ana Sayfa
27 Şubat 2019 ( 171 izlenme )
Reklamlar

Türk yıldızları azerbaycana uçtu !

Türk yıldızları azerbaycana uçtu
 

 
Tarih Temmuz 2001 İran Azerbaycan adına petrol arayan bir gemiyi karasularını ihlal ettiğini söylerek bölgeyi terketmeye zorluyor. Araştırma gemisi apar topar Azerbaycan’a geri dönüyor. Ardından İran jetleri Azerbaycanı taciz edercesine Azerbaycan hava sahasını ihlal edip, sınıra yakın bölgelerde gövde gösterisi yapıyor. İran bölgenin kendi karasuları olduğuiddiasında ısrarcı davranıyor ve tehditkar tavırlarına bir yenisini daha ekleyip “Ya güzellikle ya da zorla” diyor. Azerbaycan’ın Hazar denizindeki petrol hakları ile ilgili sert bir nota vermesiyle başlayan gerginlik üzerine Türk Genel Kurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu 24 Ağustosta Azerbaycan Harp Okulunun ilk mezunlarının diploma töreni için özel bir talimatla aniden Bakü’ye gidiyor.


 
Giderken Türk Yıldızlarını da beraberinde getiriyor. Türk Yıldızları Azadlık meydanı üzerinde Gösteri düzenliyor. Bunu Haydar Aliyev, Hüseyin Kıvrıkoğlu ve tüm Bakü halkı Bakü’nün her yerinde büyük coşkuyla izliyor. Türkiyede bu tarihi olay TRT’den canlı yayınlanıyor. Bu olaydan sonra İran, Türk jetlerinin varlığından ciddi kaygı duyduğunu açıklarken, Türkiye’nin bölgede provokatif adımlar attığı söylüyor.

Azeri yetkililer kamuoyuna yaptıkları açıklamada, hava gösterilerinin bir yıl önceden planlandığını söylese de özel konuşmalarda, Türk jetleriyle, Kıvrıkoğlu’nun, Bakü’ye gelmesinin, İran’a karşı bir ‘güç gösterisi’ olduğunu vurguluyorlar.  


 


Ayrıca Türk Yıldızlar. Azerbaycan’da gerçekleştirdiği gösteri sayesinde aynı anda 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen dünyanın tek akrobasi timi olma özelliğini elde etmiştir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BÜYÜK ŞOK! HAREKETE GEÇİLDİ Bir çok vatandaş bilmeden ödeyebiliyor Oğlu kaçırılan anne Muhsin Yazıcıoğlu’na söyler, o ise ne mi yapar? Ke-sinlikle okuyun Diyarbakır'da korkunç olay! Yılan bu hale getirdi