Ana Sayfa
2018-10-10 03:17:56 ( 91 izlenme )
Reklamlar

Son dakika... Hazırlanıyorlar! Önce Almanya sonra Norveç! En büyük savaş...

Son dakika... Hazırlanıyorlar! Önce Almanya sonra Norveç! En büyük savaş...


Gövde gösterisi başlayacak. NATO, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana düzenlediği en büyük tatbikat bu ay sonunda Norveç ve civarında gerçekleşecek.


Son dakika... Hazırlanıyorlar! Önce Almanya sonra Norveç! En büyük savaş...
NATO Soğuk Savaş'tan bu yana düzenleyeceği en büyük tatbikata hazırlanıyor. "Trident Juncture 18", 25 Ekim-7 Kasım tarihlerinde Norveç'te düzenlenecek. Hayali bir senaryonun canlandırılacağı tatbikat, 50 bin asker, 150 uçak, 60 gemi ve 10 bin araçla gerçekleştirilecek.

NATO, 29 müttefik ve 6 ortağının katılımıyla düzenleyeceği ve son yılların en büyük askeri tatbikatı olacak "Trident Juncture 18" ile gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor.
 
NATO'nun 29 üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, Finlandiya, İsveç, Ürdün, Gürcistan ve Ukrayna'nın katılımıyla 25 Ekim-7 Kasım tarihlerinde Norveç ve civarında gerçekleşecek tatbikat, özellikle katılacak asker sayısı ve teçhizat açısından dikkatleri çekiyor.
 
NATO yetkilileri Trident Juncture 18'in temel amacının, olası bir saldırıya karşı güçlerin hazırlık durumunu tatbik etmek ve ittifakın savunma ve caydırıcı gücünü göstermek olduğunu savunuyor.
 
5. MADDE SENARYOSU CANLANDIRILACAK
 
NATO'nun 1980'li yıllardan bu yana gerçekleştireceği en büyük tatbikat olan Trident Juncture 18'de ittifakın tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden 5'inci maddesi "hayali" ancak "gerçekçi" bir senaryo ile canlandırılacak.
 
İngiliz askerleri, karayoluyla önce Almanya'nın Hamburg kentine, oradan da tatbikat senaryosuna göre 'hayali bir düşman' tarafından işgal edilen Norveç'e yardıma gidecekler.
 
Hava, kara ve deniz alanlarının kullanılacağı tatbikat yoğun olarak Norveç'te yürütülecek ancak deniz tatbikatı için Kuzey Atlantik ve Baltik Denizi, hava tatbikatları için de Finlandiya ve İsveç'in hava sahaları kullanılacak.

GAZETE VATAN

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

uluslararası kalkan NASA açıkladı: Türkiye ilk sıralarda Kahrından kanser oldu ! İşte o müthiş analiz.. Geri adım