Ana Sayfa
29 Eylül 2018 ( 1773 izlenme )
Reklamlar

ŞOK DOLAR İDDİASI

ŞOK DOLAR İDDİASI

Brunson serbest bırakılmazsa Dolar...

 
Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, "Brunson bırakılmazsa ABD’nin hayal kırıklığı büyük olacak" başlıklı köşesinde dolar krizini tetikleyen Brunson olayını değerlendirdi.

 
12 Ekim'deki duruşmada serbest kalıp kalmayacağı tartışılan rahip için Zeyrek, "tahliye edilmezse yeni bir gerilime ve sonuçlarına tanık olacağımızı söylemek de zor olmaz." ifadelerini kullandı. Zeyrek, doların fırladığı 3 önemli günde nelerin yaşandığını anlattı. İşte o yazının ilgili bölümü:

DOLAR NASIL YÜKSELDİ NASIL DÜŞTÜ?
"25 Temmuz 2018 günü İzmir’de rahip Andrew Brunson’ın duruşması vardı. ABD Başkanı Donald Trump, öncesinde Ankara’nın isteği ile İsrail’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının serbest kalmasını sağlamıştı ve tahliye edilmesini beklediği Brunson’ın ABD’ye götürsün diye İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda bir uçak bekletiyordu. Ancak tahliye yerine “ev hapsi” kararı çıktı. Açıklamalar gerginleşti, ilişkiler gerildi ve o gün 4.84 olan dolar kuru, bir ara 6.5’e kadar yükseldi.

13 Eylül 2018 günü, Merkez Bankası faizleri 6.25 oranında arttırdığında 1 dolar, 6.4 Türk Lirası’na karşılık geliyordu. Faiz artışının etkisi ile o rakam 6.05’e düştü. Ancak, sonraki 10 günde 1 doların değeri yeniden 6.30 TL’ye kadar ulaştı.

24 Eylül 2018 günü, Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir haber, Merkez Bankası’nın 6.25’lik faiz artışından daha etkili oldu. O haberin yarattığı rüzgâra Cumhurbaşkanı’nın New York ve Almanya seyahatlerinin ve o seyahatlerdeki mesajlarının etkisi de eklenince Türk Lirası dolar karşısında istikrarlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde rakam 5.90’a kadar düşmüştü.

Saydığım üç önemli günü dikkate alarak kuru etkileyen faktörlere baktığımızda, rahip Brunson’ın ya da Batı ile ilişkilerin durumunun Merkez Bankası’nın büyük faiz artışlarından daha etkili olduğunu görüyoruz. Bağımsız Türk yargısının kararını ABD’nin arzularına göre belirlemesini beklemek kimsenin haddi değil. Ancak, Brunson bu duruşmada tahliye edilmezse yeni bir gerilime ve sonuçlarına tanık olacağımızı söylemek de zor olmaz. Bu durumu düşününce “Yargımız, yargı mensuplarımız keşke böyle bir siyasi denklemin ortasında kalmasaydı” demeden edemiyor insan.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öksürüğe Son ( Mucize İksir ) Tarifi Dikkat! Yeni tehlike! WhatsApp'tan hızla yayılıyor kurşunladı Yatmadan Önce Muzu Kaynatıp Suyunu İçerseniz Bakın Ne Oluyor