Ana Sayfa
2019-04-23 02:57:45 ( 435 izlenme )
Reklamlar

Şeker Hastası Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız

Şeker Hastası Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız

Şeker Hastası Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız ? Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır? Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; şeker düzeyleri normal seviyede kontrol altında tutulan diyabet hastalarında düzenli kontrol edilmeyen gruba göre:


Göz hastalıkları % 80 Kalp ve damar dolaşım sistemi hastalıkları % 60 Böbrek problemleri % 60 oranında daha az görülmüştür.Şeker hastalarının yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için hastalıkla mücadele yöntemlerini iyi bilmeleri gerekmektedir .Gelişmiş

şeker ölçüm cihazlarıyla bu gün kandaki şeker seviyesini ölçmek kontrol altında tutmak ve kullanılacak ilaç ve insülin dozajını ayarlamak kolaylaşmıştır.


DİYABET NEDİR ? Diabetes Mellitus (şeker hastalığı) insan vücudunun ihtiyacını karşılayacak kadar insülin üretilememesi ya da üretilen insülinin yeterince etki göstermemesinden dolayı ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur .Son yapılan araştırmalara göre yaşadığımız toplumun yaklaşık % 6 sı şeker hastasıdır.Normal şartlarda yediğimiz besinler sindirim sırasında vücudun ihtiyacı olan şekere dönüşür ve kana karışır. Kanda şeker miktarının yükselmesiyle pankreas denilen organımızdan insülin kan dolaşımına verilir. 


İnsülin hormonu sayesinde kanda dolaşan şeker vücudumuzdaki hücrelere alınarak kullanılır ve vücudun ihtiyacı olan enerji üretilir. Şeker hastalarında ise yeterli miktarda insülin hormonu salgılanamadığı için kanda serbest dolaşan şekeri hücreler enerji için kullanamaz . Şekersizlikten enerji üretmek için yağları ve proteinleri yakar. Bu durum kanda KETON miktarının artmasına sebep olur. Kanda keton miktarının artması ciddi sağlık problemlerinin çıkmasına sebeb olur.


ŞEKER HASTASI OLDUĞUMU NASIL ANLARIM? Aşağıdaki belirtilerin tamamı veya bir kısmı sizde görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekebilir kan şekeri yüksek olan kişilerde:


Ağız kuruluğu ve çok su içme Çok idrara çıkma Açlık hissinin fazlalaşması ve çok yemek yeme Halsizlik Zayıflama Bulanık görme Ciltteki yaraların veya kesiklerin yavaş iyileşmesi gibi belirtiler görülmektedir. Eğer ailenizde şeker hastası  varsa bu hastalığa yakalanma riskiniz daha fazla görülmektedir

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

15 TEMMUZDAN ÖNCE YAHUDİLERE SATMIŞLAR Mahkemede son sözü soruldu! Hain yaver İmamoğlu sloganı attı Erdoğan'ın CHP'li Büyükerşen'e gönderdiği mesaj gündem oldu İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Geçer?