Ana Sayfa
2018-11-03 05:44:39 ( 253 izlenme )
Reklamlar

Sağlığınızı Etkileyen Duş Hataları

Sağlığınızı Etkileyen Duş Hataları


İstatistiğe göre, hepimiz banyoda 1,5 yıl hayatımızı geçiriyoruz . Duş alırken yaklaşık 6 ay geçiriyoruz. Bu gerçek hakkında şaşırtıcı bir şey yoktur çünkü hijyen hayatımızda büyük rol oynar. Ama birkaç kişi duşta yanlış yaptığımız bazı şeyler olduğunu biliyor.Hata № 1. Bir egzersiz yaptıktan sonra duş almayız.Bazı insanlar, antrenmandan hemen sonra duş almanın tek sebebinin kokusu olduğunu düşünüyor. Ama aslında, başka nedenler vardır: terleme , cildinizde kızarıklığa neden olabilecek bakteri üretimini uyarır . Bu nedenle, en kısa zamanda bir duş almanızı öneririz.


Hata № 2. Pedikür yaptırmadan önce bacaklarımızı traş ediyoruz.Pedikür yaptırmadan önce bacaklarınızı tıraş etmeyin . Ayaklarındaki küçük çiziklerden bulaşabilirsin.
Hata № 3. Kontrast duşu almıyoruz.Duş almayı bitirmeden hemen önce, 30 saniye boyunca soğuk suyu açın . Bu, stres direncinizi artıracak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve bir anti-depresan olarak çalışacaktır. Ancak, uyumadan hemen önce kontrast duş almanın uykusuzluğa neden olabileceğini unutmayın.


Hata № 4. Bir duş alır ve her gün saçımızı yıkarız.İnce veya zayıf saçları olan insanlar , her gün yıkamaktan kaçınmalıdır . Saçları yıkamak için en iyi kadans haftada iki kez olduğundan, saçtaki nem dengede kalır.Ayrıca, bir duş almak sık sık cildi tahriş eder ve su iyi bakteri yıkar beri cildi susuz unutmayın . Bu cilt enfeksiyonu geçirme şansının artmasına yol açabilir.
Hata № 5. Islak saçlarımızı havluyla sarıyoruz.Islanmadan sonra saçlarımız kırılgan ve kırılması kolay hale gelir. Bunu önlemek için saçları duş aldıktan sonra bir havlu ile sarmamak tavsiye edilir . Ayrıca, ısı nedeniyle, yağ bezleri daha aktif çalışır ve bu da saçların daha az temiz ve düzenli görünmesini sağlar.


Hata № 6. Duş başlığını temizlemeyi unutuyoruz.Uzun süre duş başlığı kullanıyorsanız, sağlığınız için tehlikeli olabilecek bir çeşit plak olduğunu fark edebilirsiniz. Bilim adamları , akciğer hastalıklarına neden olabilecek duş başlıkları üzerinde bakterilerin olabileceğini keşfettiler .


Hata № 7. Sabun çantasını doğru şekilde kullanmıyoruz.Banyonuzda bir sabun tabağınız varsa  , suyun aktığından emin olun. Aksi halde, bakteriler sabun çubuğunun üzerinde yeniden üreyebilir.Hata № 8. Jiletimizi duşta bırakıyoruz.Bakterilerin bir tıraş bıçağı üzerinde üremesini önlemek için, kuruması için bir havluda bekletin . Ayrıca bıçağı düzenli olarak değiştirmelisiniz.


Hata № 9. Aynı havluyu çok uzun süre kullanıyoruz.Aynı havluyu uzun süre kullanmayın. Tamamen kuru olmayan bir havlu kullanıyorsanız, üzerinde bakteri olabilir. Mikrobiyolog Philip Tierno , aynı havluyu yıkamadan önce 3 defadan fazla kullanılmasını önermektedir.


Hata № 10. Duş aldıktan sonra küveti yıkamıyoruz.Duş aldıktan sonra küveti yıkamayı unutmayın . Nemli ortam, E. coli gibi bakterilerin çoğalmasını uyarır  . Küveti düzenli olarak yıkamak bir enfeksiyonu önleyebilir.
Hata № 11. Süngeri duşta bırakıyoruz.


Duşta bir sünger bırakarak, farklı olsun , ıslak ortamlarda bakterilerin daha hızlı üremesine . Bu yüzden, süngerin temiz olduğundan ve kuru bir alanda saklandığından emin olmak en iyisidir.


Hata № 12. Ayaklarımızı yıkamıyoruz.


Sabun ve suyun vücuttan aşağı indiğini ve ayakların bu şekilde yıkandığına inanan bir duş alırken bazı insanlar ayaklarını yıkamamaktadır. Ne yazık ki, bu doğru değil ve eğer ayaklarınızı dikkatlice yıkamıyorsanız  tırnağı mantarı .


Bu tavsiyelerin sizin için yararlı olmasını umarız çünkü sağlıktan daha değerli bir şey yoktur. Biraz var mı başka ipuçları Bizimle paylaşmak istersiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.


Kaynak: https://brightside.me/


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Benzin zammı diyerek Türkiye’yi hedef alanlara. Bakın taa kaçıncı sırada .. Suudilerden flaş Türkiye açıklaması! DÜNYADA 3. ÜLKEYİZ Cumhurbaşkanı Erdoğanı aradı