Ana Sayfa
2018-12-20 06:34:45 ( 507 izlenme )
Reklamlar

Rusya’dan Türk Dostu Venezuela hamlesi!

Rusya’dan Türk Dostu Venezuela hamlesi!


 
Birleşik Devletlerin  başı ucunda Rusya’dan gövde gösterisi A B D bu işe çok kızacak Geçtiğimiz günlerde Venezuela’ya uçaklarını gönderen Rusya, Maduro hükümeti ile ülkede askeri üs kurma konusunda anlaşmaya vardı. 

Başkent Caracas’ın kuzeydoğusundaki La Orchila adasına kurulacak üs, ABD’ye bir mesaj olarak yorumlandı. İki nükleer bombardıman savaş uçağını geçtiğimiz günlerde Venezuela’ya gönderen Rusya’dan flaş bir hamle geldi.

ABD ÇOK SİNİRLENECEK

Venezuela’nın başkenti Caracas’ın 200 kilometre kuzeydoğusunda bulanan ve küçük bir ada olan La Orchila’ya askeri bir üs kuracağı belirtildi. Rusların Maduro ile anlaşma sağladığı da aktarıldı.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’da yer alan haberde, Moskova yönetiminin bu kararının, ABD’nin çekilmekle tehdit ettiği Orta ve Kısa Menzilli Füze Anlaşması’na (INF) karşı bir hamle olduğu belirtildi. Bu hamlenin ayrıca, ABD’nin tehditlerine karşı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu ve hükümetini koruma amaçlı olarak yorumlandı.

NÜKLEER BOMBARDIMAN UÇAKLARI GÖNDERİLMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, iki tane nükleer bomba atma kapasitesine sahip Tu-160 stratejik savaş uçağı, An-124 ağır nakliye uçağı ve Il-62 uzun menzilli yolcu uçağının Venezuela’ya gönderildiğini açıklamış, ABD’den ise bu hamleye tepki gelmişti

Rusya, Amerika’yla gerilimin yüksek seyrettiği bir dönemde Venezuela’ya nükleer kapasiteli iki bombardıman uçağı gönderdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tu-160 tipi iki bombardıman uçağı 10 bin kilometrelik bir uçuşun ardından Venezuela’nın başkenti Caracas yakınlarındaki Maiquetia havaalanına indi. Açıklamada uçakların silah taşıyıp taşımadığı ya da Venezuela’da ne kadar süre kalacaklarına ilişkin bilgi verilmedi.

Rusya Venezuela’ya Bombardıman Uçağı Gönderdi


 
Rusya Savunma Bakanlığı’na göre iki bombardıman uçağına bir kargo uçağı ve yolcu uçağı eşlik etti.

Tu-160 bombardıman uçağı konvansiyonel ya da nükleer başlıklı menzili 5 bin 500 kilometre olan seyir füzeleri taşıyabiliyor. Bu bombardıman uçakları Rusya tarafından Suriye’de de kullanılmış, uçaklar muharip olarak ilk kez konvansiyonel silahla saldırı düzenlemişti.

NATO bünyesinde kod adı Blackjack olan büyük savaş uçağı ses hızının iki katı bir hızda uçabiliyor. Rusya Tu-160 filosunu yeni silahlar ve elektronik ekipmanla yenilemiş durumda. Bombardıman uçağının modernize edilmiş halini de üretmeyi planlıyor.

İki bombardıman uçağının gönderilmesi, siyasi ve ekonomik destek arayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun geçtiğimiz haftaki Moskova ziyaretinin ardından geldi.

Rusya, Amerika ve AB’nin yaptırımlarıyla yalnızlaşan Venezuela’nın önemli bir siyasi müttefiki. ABD ve AB Venezuela lideri Maduro’yu iktidara tutunmak için demokratik kurumlara zarar vermekle suçluyor. Venezuela Büyük Bunalım’dan daha da kötü bir ekonomik ve siyasi kriz yaşıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu geçtiğimiz hafta Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino’yla yaptığı görüşmede Rusya’nın ikili askeri işbirliği kapsamında Venezuela’yı ziyaret etmek üzere askeri uçak ve savaş gemisi göndermeye devam edeceğini söylemişti.


 
Rusya, 2008 yılında Amerika’yla ilişkilerin Gürcistan/Osetya savaşı yüzünden gerildiği dönemde Venezuela’ya Tu-160 stratejik bombardıman uçağı ve seyir füzesi taşıyan savaş gemisi göndermişti. 2013 yılında da iki Tu-160 bombardıman uçağı Venezuela’yı ziyaret etmişti.

Rusya ve Amerika arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş döneminden bu yana Ukrayna, Suriye savaşı ve 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiaları sebebiyle en gergin dönemini yaşıyor. Rusya kendi sınırları yakınlarına asker ve silah konuşlandıran Amerika ve diğer NATO müttefiklerine tepkili.

Rusya’nın Venezuela’ya iki bombardıman uçağı göndermesine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan tepki geldi. Pentagon sözcüsü Rob Manning “Amerika’nın bölgeye yaklaşımı Rusya’nınkinden farklı. Venezuela’da bir insanın yol açtığı felaketin ortasında Rusya bombardıman uçağı, Amerika ise hastane gemi gönderiyor” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MURAT YILDIRIM’IN EN A-CI GÜNÜ MALESEF KAYBETTİ Erken seçim'  MİNİK COCUGA YAPTIGI TEPKİ Venezuela'da yeni gelişme! ABD'nin oyunu deşifre oldu