Ana Sayfa
2018-11-03 11:56:18 ( 197 izlenme )
Reklamlar

Petrol dışında...

Petrol dışında...Ticaret Bakanı Pekcan: "Türkiye ambargodan muaf"

Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarından muaf 8 ülkeden birisi olacağı yönünde haberler geldiğini belirterek, "Biz böyle olmasını bekliyoruz. Pazartesi hep beraber öğreneceğiz" dedi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığında ekonomi muhabirleri ile bir araya  geldi.  ABD'nin, İran'a yönelik yaptırımlarına ilişkin soruyu yanıtlayan  Pekcan, geçen yıl Türkiye'nin İran ile ticaret hacminin 10,6 milyar dolar  olduğunu, bu yılın 9 ayında 7,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade  ederek, bu rakamların geçtiğimiz dönemde İran'a uygulanan ambargolardan  sektörlerin de etkilendiğini gösterdiğini belirtti.
 
Pekcan, bunun Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ile alakalı bölgesel bir  sorun olduğunu dile getirerek, "Biz bu coğrafyadayız, Suriye, Irak, İran bizim  komşularımız. Biz bu gerçekle yaşamak, ticaretimizi sürdürmek zorundayız."  ifadelerini kullandı. Uluslararası platformda Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının  Türkiye'yi bağladığına işaret ederek, "ABD'nin enerji konusunda Türkiye'yi muaf  tutmasını bekliyoruz. Bizim İran ile zaten bir enerji anlaşmamız var, almasak da  ödeyeceğimiz, vazgeçemeyeceğimiz bir durumdayız. Bizim doğalgaz rezervimiz de  olmadığına göre, kışın da halkımızı koruyup kollamak durumdayız. Ama ilk gelen  haberler Türkiye'nin muaf 8 ülkeden birisi olacağı yönünde. Biz böyle olmasını  bekliyoruz. Pazartesi hep beraber öğreneceğiz." diye konuştu.
Pekcan, ABD'nin yaptırım kararının kapsamının pazartesi günü net  olarak görüleceğini sözlerine ekledi.

Gazete vatan com 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gözler Meclis'te Tükiye'den kritik 'Suriye' açıklaması:  Severek yediğiniz şey meğer klozette yetistiriyorlarmış. Son dakika: Mersin'de bir evde çok sayıda kişi...