Ana Sayfa
2018-10-09 09:40:33 ( 592 izlenme )
Reklamlar

'Mini Buzul Çağı' geliyor, donacağız

'Mini Buzul Çağı' geliyor, donacağız
Son dakika haber
 
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan yeni iklim araştırması raporuna göre, yazı rekor sıcaklıklarla kapayan Dünya, tarihi bir soğuk yaşayacak. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı’nın ‘Buzul Çağı’ olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek.

Uzmanlar, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi.

Uzay Çağı'nın rekor soğukları geliyor

Bu, şu anlama geliyor: 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor.

Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız” dedi.

YENİ AKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bahçeli’den yeni 15 Temmuz u yarısı Almanya'da Son dakika : Erdoğan'dan büyük rest İlber Ortaylı'dan dikkat çeken 'Türkiye ve Rusya' açıklaması: O zaman hayat duruyor 3 Yıldır Ağzında Taşla Geziyor Nedenini Duyanlar üzülerek bakıyor