Ana Sayfa
12 Temmuz 2018 ( 806 izlenme )
Reklamlar

Milyonları İlgilendiriyor ! Para Talep Edilmeyecek !

Milyonları İlgilendiriyor ! Para Talep Edilmeyecek !
İstanbul" İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yayımlanan talimatta, kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi istenerek, bu konuda kanun, yönetmelik ve genelge hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı belirtildi.
Müdürlüğün internet sitesinde, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk  Yelkenci imzasıyla yer alan talimatta, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının 17  Eylülde başlayacağı, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarına kayıtların


  ise temmuz ayından itibaren ilgili mevzuat hükümleri gereğince yapıldığı  anımsatıldı. Talimatta, İstanbul Valiliğine, BİMER, CİMER, ALO 147 dilekçe ve  diğer iletişim kanalları ile yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında  okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep  edildiği iddialarının yer aldığı aktarıldı.
Kanun değişikliği ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan kesintisiz 12  yıla çıkartılmış olup, bu bağlamda Anayasanın 42nci maddesinde "İlköğretim kız  ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır."  hükmünün yer aldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi: Ayrıca, ilgili yönetmeliğin Birlik Gelirleri başlıklı 15inci  maddesinin 2nci fıkrasında, Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya  zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca Bakanlık  tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda  yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez. hükmü ve ilgili genelgede de  Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla  karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi  karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz  konusu olmayacaktır. hükmü yer almaktadır. Bu nedenle kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep  edilmemesi, bu konuda yukarıda belirtilen kanun, yönetmelik ve genelge  hükümlerine aykırı şekilde işlem yapan okul yöneticileri hakkında gerekli yasal  işlemlerin yapılacağının bilinmesi ve konu hakkında okullarımıza gerekli  duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP'nin iki Büyükşehir adayı geri çekildi Rusya'dan Türkiye'ye Kırım işgalini meşrulaştırmak için tuzak! Yok Böyle Karı-Koca Öldü sanıp mezarını kazdılar ama...