Ana Sayfa
06 Ocak 2019 ( 234 izlenme )
Reklamlar

KULAĞIIZA SARMISAK KOYUP BEKLETİRSENİZ ...

KULAĞIIZA SARMISAK KOYUP BEKLETİRSENİZ ...

Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsak bazı hastalıklarda bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılır. Peki sarımsağın sağlık açısından kullanım alanları nelerdir? Sizler için sarımsağa dair bilinmeyen her şeyi haberimizde derledik. İşte sarımsağın sağlık açısından kullanım alanları...

Acı bir tadının olmasının yanı sıra ağır bir kokusu olan sarımsak sağlığımıza birçok fayda sağlar. Aminoasit bakımından zengin olan sarımsak bunun yanı sıra çinko, kükürt bileşiği, A, B1 ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Çiğ halde tüketildiğinde mikroorganizmalar üzerinde direk iyileştirici etkisini gösterir. Antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri olan sarımsak vücudun bağışıklığını güçlendirmenin yanı sıra vücutta bulunan tüm toksin ve iltihaplanmayı söküp atar. Bu özellikleri sayesinde kalp, damar, kolesterol, tansiyon ve üst solunum yolları ile ortaya çıkan tüm hastalıkları iyileştirir.

PEKİ SARIMSAĞIN SAĞLIK AÇISINDAN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Sarımsak içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırdığından iltihabı söküp atmada etkilidir. Özellikle kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gelişen kulak enfeksiyonlarını geçirir. Ezelmiş bir sarımsağı ısıtınız bir tülbent yardımı ile içerisinde çıkan yağ gibi sıvıdan bir damla kulağınıza damlatınız.

Kulak enfeksiyonu
Kulak enfeksiyonu

Eller ve ayaklarda sıklıkla ortaya çıkan mantar aşırı kaşıntı ve deri dökülmesine neden olur. Bu da hem sağlığı hem de yaşam kalitesini ciddi boyutta olumsuz etkiler. Sıcak suyun içerisinde rendelemiş sarımsakları atınız ve ellerinizi ayaklarınızı bu suda yarım saat boyunca bekletin. Kısa sürede mantarların gittiğini göreceksiniz. 

Ayak Mantarı
Ayak Mantarı

Günde bir diş çiğ sarımsak unutkanlık gibi ciddi sağlık sorunun yaşanmasını da önler. İçerdiği antiinflamatuar gibi özellikleri olan sarımsak aynı zamanda sinir sisteminin hasara uğramasını önleyerek stres ve depresyona yakalanma oranını da azaltır. 

Unutkanlık
Unutkanlık

Kış aylarında artan grip ve soğuk algınlıklarının kısa süre de iyileşmesini destekler. Tavuğu haşladıktan sonra elde ettiğiniz suya sarımsak ve karabiber atıp tüketirseniz, hastalığın semptomlarını kısa sürede atlatmanıza yardımcı olmuş olur.

Grip
Grip

Ailesinde kanser öyküsü olan kişilerin sıklıkla sarımsak tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni de sarımsak tümörlü hücrelerin gelişimini önlediğinden ve bağışıklığı güçlendirir.

Kanser
Kanser

Ağız diş bakımında da her ne kadar kokuya neden olsa da uzmanlar diş eti iltihaplanmasını önlediğinden sarımsak tüketimini öneriyor. Ayrıca sarımsak diş yüzeyindeki mineyi de koruyarak sararmasını engeller. Bunun yanı sıra tükürükteki asit oranını artırarak akşamları artan bakterileri azaltır. 

Ağız ve diş bakımı
Ağız ve diş bakımı

Çivi batması, bıçak kesmesi ya da tahta batması gibi durumlarda bölgeye ezilmiş sarımsak koyup bir gün boyunca bekletildiğinde hasarın iyileştiğini göreceksiniz.

Kıymık batması
Kıymık batması

Allisin anti mikrobiyal özelliği sayesinde saç derisinde oluşan kepeklenmeyi engeller. Saç hücrelerini güçlendirir. Daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç derinize bir sarımsağı kesip sürdükten bir saat sonra duş alabilirsiniz. Ya da sarımsak yağını duş alırken saçınıza uygulayabilirsiniz. 

Saç kepeği
Saç kepeği

Ciltte bazı nedenlerden dolayı meydana gelen sivilcelenme ve akne gibi ağır hasarlı cilt hastalıklarının şiddetini azaltır. 

YASEMİN.COM SİTESİ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ahu Tuğba'yı  İYİ Parti ittifak kararını açıkladı O gizli rapor ortaya çıktı! Yeni darbe uyarısı yapılıyor Saçaklanan Sarımsağı İşte Bu Yüzden Çöpe Atmamalısınız