Ana Sayfa
28 Aralık 2018 ( 1269 izlenme )
Reklamlar

Komşudan Türkiye çıkışı:

Komşudan Türkiye çıkışı: 

Bizden çok öndeler
Yunanistan medyası TSK ile Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'ni kıyaslamayı sürdürüyor. Yunanistan medyasının askeri kaynaklara dayandırdığı bir analizde, "Türkiye bizden çok önde çünkü kendi silahlarını üretiyorlar. Bizim gibi tek bir ülkeye (ABD) bağımlı değiller. Rusya ile de ortaklıkları var" denildi.
Komşudan Türkiye çıkışı: Bizden çok öndeler
 Yunanistan'da yayın yapan 24/7 isimli haber portalı askeri kaynaklara dayandırdığı bir analiz yayınladı. Analizde Türkiye'nin Yunanistan'ı silahlanma yarışında çok gerilerde bıraktığı tüm objektifliğiyle ortaya çıkarıldı. Türkiye'nin kendi silahlarını üretme başarısını gösterebilmesine rağmen Yunanistan'ın bir tek ABD'ye bağımlı olduğu, Türklerin ise aynı anda ABD ve Rusya ile ortaklıklar yapabildiği ve F-35 gibi stratejik uçaklar aldığına dikkat çekildi.

Türkiye'nin savunma sanayiinde artık kendi ihtiyaçlarının dışında yurtdışına bile silah satacak güce ulaşması komşu ülke Yunanistan'ı adeta alarma geçirdi. Yayınlanan askeri analizde "2000'li yıllarla birlikte savunma sanayii sektöründe Türkiye'nin çok gerisinde kaldık. Aradaki mesafe her geçen gün artıyor. Türkler, F-35 jetlerini ülkelerine getirmek için gün sayıyor. Ordumuzu yönetenler durumun farkında. Hükümetin de artık aklını başına toplaması gerekiyor. Ülkemizin savunması, bir sonraki seçimlerden çok daha önemli" denildi.

DİPLOMASİDE KAYBOLUYORUZ

Analizde Yunanistan'ın savunma sanayiinde ABD'ye bağımlı olduğu, silah diplomasisiyle boğuştuğu vurgulanırken Türkiye'nin Rusya ve ABD ile aynı anda ortaklıklar kurabilme başarısı övüldü. Ankara'nın Çin-İran gibi ülkelerle de ortak savunma sorunlarını masaya yatırabiliyor olmasının öneminden bahsedilen analizde, Türkiye'nin kendi silahlarını üretecek seviyeye gelmesinin ise büyük bir başarı olduğu itiraf edildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye açıklaması Toplanması yasak! Kilosu 50 TL'den satıldı BİLAL ERDOĞAN’DAN DÜŞÜNDÜREN AÇIKLAMALAR: TAYYİP ERDOĞAN’DAN SONRA KİM GELECEK DİYİP..! MHP’Lİ ADAY CANLI YAYINDA PATLADI: LAN SÜMÜKLÜ LAN PUŞT...