Ana Sayfa
10 Şubat 2019 ( 1571 izlenme )
Reklamlar

Kıssa saati: Köyün birine bir imam atanır

Kıssa saati: Köyün birine bir imam atanır
İmamın birinin tayini çıkar ve bir köye atanır. Köylü ile gayet iyi anlaşır ama imamda bir tuhaflık vardır. her eşek anırışında, köylünün abdest yenilemesine anlam veremez bir türlü. Dikkatini çeken bu durumun nedenini sorar.

 

 
İçlerinden birisi, yıllar evvel köyün imamının, “eşeğin anırdığını duyarsanız abdestiniz bozulur” dediğini, o yüzden de, yıllardır bunu uyguladıklarını söyler. İmam, böyle bir şeyin olamayacağını söyleyerek olayı araştırır. Öğrenir ki, çok yıllar evvel, köyde su olmadığı için köy halkı toprakla abdest alıp, yani teyemmüm yaparmış. Tabi ki, köye su, eşeklerin sırtında taşındığı için de, o zamanın imamı bir vaazında; “köyde su olmadığı için, abdestinizi toprakla alabilirsiniz ancak, eşeğin sesi duyulduğunda sırtında su taşıdığını bildiğiniz için, toprakla alınan abdest bozulur; çünkü artık su vardır” demiş.  

Ancak, vaazı gönülsüz dinleyen bir köylü, sadece “eşek anırmasını duyarsanız abdest bozulur” kısmını duyup, bunu da halka yaydığı için, herkes de sorgulamadan bunu uygulamış. Görünen o ki, zaman geçtikçe bu hikayedeki şartlar değişmiş olsa da, insanoğlunun huyu, pek değişmemiş. Ne yazık ki, hala daha insanoğlu, bir konu hakkında, bilgi edinme, ya da doğrusunu öğrenme yerine, duydukları ile hareket edip, duyduklarına gösterdiği tepkilerle, toplusal refleksler oluşmasına neden oluyor. Medyada yer alan ya da birilerinin kulaktan dolma verdiği bilgilerle, çığ gibi büyüyen tepkiler yaratabiliyor…

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İZMİR MİLLETVEKİLİNİN ÇARPTIĞI YAYA ÖLDÜ Evde Çelik Kaplarınızı 1 Dakikada Parlatın Oyunu bozdu Son dakika: Meteoroloji'den kritik uyarı: İstanbul dahil 12 ilde..