Ana Sayfa
01 Ekim 2018 ( 720 izlenme )
Reklamlar

KAYBETTİKLERİ TOPRAKLARI GERİ İSTİYORLAR


KAYBETTİKLERİ TOPRAKLARI GERİ İSTİYORLAR


Şili toprak kaybedebilir!
İHA |  
Bolivya'nın, 139 yıl önce savaşta Şili’ye kaybettiği toprakları geri alabilmek için Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) yaptığı başvuruyla ilgili bugün karar verilmesi bekleniyor.

Şili toprak kaybedebilir!
Güney Amerika ülkesi Bolivya, 139 yıl önce Şili’ye savaşta kaybettiği toprakları geri almak için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmuştu. Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Pazartesi günü Bolivya'nın Şili'ye karşı denizden bağımsız bir çıkışı için bulunduğu talebe cevap verecek. Bolivya, 139 yıl önce Şili'ye karşı (1879-1883 yılları arasında) girdiği Pasifik Savaşında denize olan erişimini kaybetti. Bolivya, 2013’te UAD'ye sunduğu verilerle Şili’nin iyi niyetle ve etkili bir şekilde müzakere etmeye zorlanması çağrısında bulundu. Bolivyalılar, Pasifik Okyanusu'na tam ve egemen bir erişim hakkı veren bir anlaşmaya varılmasını talep ettiler. 

Savaşta kaybettiği toprağı masada almak isteyen Bolivya’nın tezi ise, 1904’te imzalanan anlaşmanın değiştirilebilir olduğu. Bolivya, hali hazırdaki devam eden davada daha önce bir zafer kazandı. Çünkü 24 Eylül 2015 tarihinde Uluslararası Adalet Divanı, Şili'nin 24 Nisan'da başlattığı duruşmayı takip etme yetkisi olmadığı için yaptığı ön itiraz talebini reddetmişti. Diğer yandan Bolivya hükümeti, Ekim 2017'de Şili'nin Bolivya'ya gizli bir teklif yaptığını ortaya koyan ABD'nin başkanı Donald Trump tarafından sınıflandırılan belgeleri ortaya koymuştu. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kral TV'ye polis baskını! Yargıtay'dan emsal karar! Rastgele fotoğraf çekene hapis cezası Suriye artık Türkiye Cumhuriyeti toprağıdır.. METEROLOJİDEN KAR UYARISI