Ana Sayfa
24 Nisan 2019 ( 213 izlenme )
Reklamlar

Katliamın arkasından ABD-Çin savaşı çıktı

Katliamın arkasından ABD-Çin savaşı çıktı

Haber7.com yazarı Taha Dağlı, şu ana kadar 359 kişinin hayatını kaybettiği 500'den fazla kişinin de yaralandığı, Sri Lanka hükümetinin Ulusal Tevhid Cemaatini suçladığı ancak saldırıyı terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği katliamın arka planında yaşanan çarpıcı gelişmeleri yazdı.İşte Taha Dağlı'nın o yazısı;

 

Sri Lanka’da Hristiyanların paskalya ayini sırasında kiliselerle otellerin hedef alındığı ve en az 359 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların perde arkasında çok çarpıcı detaylar mevcut.

DAEŞ ÜSLENDİ MÜSLÜMANLAR TEDİRGİN

 

Saldırıları DAEŞ terör örgütü üslendi. Bu durum Sri Lanka’daki Müslümanları tedirgin etti. Sri Lanka’da nüfusun yüzde 12 ila 15 arası Müslüman. Çoğunluk Budist, Hristiyanlar da Müslümanlar gibi azınlık. Ancak saldırılarda kiliseler ve Hristiyanlar hedef alındı. Bu nedenle oklar ülkedeki Müslümanlara çevrildi.

İKİNCİ ARAKAN ENDİŞESİ

Sri Lanka’da şu an tıpkı Arakan’da olduğu gibi Müslüman azınlığa yönelik Budistler tarafından bir soykırım yapılabileceği endişesi var. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Kandy kentindeki Budist çetelerin Müslümanlara yönelik saldırıları olmuş, onlarca kişi hayatını kaybetmiş, Müslümanlara ait yüzlerce ev ve dükkan yağmalanmıştı.

DAEŞ’LE ORTAKLIKLA SUÇLANAN ÖRGÜT SELEFİ ÇIKTI

Sri Lanka’da küçük bir grup olan Ulusal Tevhid Cemaatinin kiliselere yönelik terör saldırılarının arkasında olduğu iddia edilmişti. Ülkedeki Müslümanların çoğunluğu sünni içlerinde şiiler de var. Ancak Sünnilerle şiiler arasında belirgin bir görüş ayrılığı bulunmamakta. DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırıların arkasında olduğu iddia edilen Ulusal Tevhid Cemaati ise Suudi Arabistan’a yakın selefi-vahhabi çizgideki bir örgüt. Söz konusu örgütün üyelerinin sayısının ise 150-200 kişi civarında olduğu belirtiliyor.

INTERPOL VE FBI DEVREDE

Saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmeden hemen önce Interpol’ün devreye girdiği açıklanmıştı. Sri Lanka’daki Müslümanlar dışardan yapılan soruşturma müdahalesinin İnterpol ile sınırlı olmadığını Amerika’dan FBI yetkililerinin de Sri Lanka’ya geldiğini duyurdu.

SRİ LANKA’DAKİ MÜSLÜMANLARLA BUDİSTLERİN İLİŞKİLERİ NE DURUMDA?

Sri Lanka’da şu anda hükümetin başında Budistler var. Geçen yılki seçimlerde Müslümanlar da hükümette temsil hakkı elde etti. 4’ü bakan, 2’si bakan yardımcılığı olmak üzere toplam 6 bakanlıkta Müslümanlar var, bunlardan biri de ekonomi bakanlığı. Budistlere gelince, hükümetteki grup Müslümanlarla yakın ilişkide olan Budist parti. Ancak bu aşamada hükümetin değişmesi söz konusu, bu durumda da Müslümanlara hiç de yakın olmayan ve özellikle Hindistan etkisindeki diğer Budist partilerin başa geçeceği biliniyor.

HİNDİSTAN YANLISI BUDİSTLERDEN TEHDİT MESAJLARI

Bu arada saldırılardan bir süre önce Sri Lanka’da Hindistan’a yakın Budist medya organlarıyla siyasetçilerin Müslümanları hedef alan ve tehdit eden söylemlerinin arttığı dikkat çekmişti.

SRİ LANKALI MÜSLÜMANLAR TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTEDİ

Terör saldırılarının sorumlusu olarak gösterilmekten endişe duyan Sri Lankalı Müslümanlar, Türkiye’den yardım istedi. Interpol ve FBI’in soruşturmaya katıldığına dikkat çeken Müslüman gruplar, saldırılarda 2 Türk vatandaşının da hayatını kaybettiğini vurgulayıp, Türk hükümetinin Sri Lanka’daki soruşturmaya dahil olması yönünde çağrıda bulundu.

SRİ LANKA, ABD-ÇİN REKABETİNİN HEDEFİNDE

Sri Lanka coğrafi konumu itibariyle ABD’nin de Çin’in de bir hayli ilgisini çeken bir ülke. Çin’in burada önemli yatırımları var. Çin için Sri Lanka, kuşak-yol projesinde önemli bir liman ve geçiş noktası. Geçen yıl Kolombo limanı için 1 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Çin, kuşak-yol projesinde Sri Lanka’ya toplamda 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Çin’in, Sri Lanka adasını doğal bir liman olarak kuşak-yol projesinde bir üs gibi kullanma düşüncesi var.

PAKİSTAN’DAN SONRA SRİ LANKA

Çin’in yeni ticaret güzergahları projesinde Pakistan’a yönelik liman yatırımlarının ardından Pakistan-ABD ilişkileri gerilemiş ve Pakistan’da terör saldırıları artmıştı. Bugün bu durumun Sri Lanka içinde geçerli olduğu söyleniyor. Sri Lanka’nın Hindistan’a olan yakınlığı, Hindistan’ın ise ABD-İsrail ekseninde konumlanması, Çin’in Sri Lanka’ya yönelik hesaplarında olumsuz etkenler. Söz konusu bu güç dengelerinde ABD’nin Hindistan eliyle Sri Lanka’yı Çin’e kaptırmamak için hamleler yaptığı veya yapacağı tahmin ediliyor. Bu terör saldırılarının perde arkasında da bu faktörlerin olduğu öne sürülüyor. Zira Sri Lanka’da terör saldırılarının ardından Müslümanların tasfiyesi ve direk Hindistan’a bağlı Budist grupların iktidarı söz konusu denklemde ABD’nin elini kuvvetlendirecek.

SIRADA AVUSTRALYA BİLE OLABİLİR İDDİASI

Yeni Zelanda’da Müslümanlara yönelik cami saldırıları ardından Sri Lanka’da kiliselere yönelik saldırılar, bunlara Pakistan’da son bir yılda artan terör saldırılarını da ekleyecek olursak, ABD-Çin rekabetine dikkat çekenler, bir sonraki terör hedefinin Avustralya olabileceğini de öne sürüyor. Çünkü bu bağlamda Çin’in Avustralya üzerinde özellikle de tarım projelerinde yoğun ilişkileri ve yatırımları mevcut.
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ON BEŞ ŞEYİ YAPINCA ÜMMETİN BAŞINA GELECEK BÜYÜK BELÂ! Bir parti daha İstanbul kararını açıkladı! Aday görecekler mi? Haberi alan Putin, tüm istihbarat başkanlarını topladı Tamamı Türkiye'de üretilen yerli ve milli Marin Motorumuz, fuarda görücüye çıktı