Ana Sayfa
03 Mayıs 2019 ( 187 izlenme )
Reklamlar

Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçti

Kanunsuzluk sandıktaki farkın iki katını geçtiEkrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın arasındaki oy farkının iki katı kanunsuz oy tespit edildi. Bu bağlamda, 10 bin 418 sandıkta oy kullanan seçmen sayısına göre 16 bin 502 oy pusulasının eksik olduğu, bin 992 sandıkta ise 8 bin 811 oy pusulasının fazla çıktığı belgelendi.İstanbul seçimlerine ilişkin gündeme gelen organize sandık usulsüzlüğü kapsamında sandık sonuçlarını etkilemek için deyim yerindeyse kullanılamadık yöntem kalmamış. AK Parti, YSK sistemine girilen oy oranları ile kendisindeki ıslak imzalı çeteleleri karşılaştırdığında ortaya çıkan büyük fark sonrası, 31 Mart 2019 seçimleri sonrası İstanbul genelindeki 31 bin 280 sandığın tamamını en ince ayrıntısına kadar inceledi. Tespit edilen kanunsuzluklar, 298 sayısı seçim kanununun 130'uncu maddesince seçimin iptali için YSK-Yüksek Seçim Kurulu’na verilen olağanüstü itiraz dilekçesinde tüm belgeleriyle yer aldı.

 

12 BİN 410 SANDIK SIKINTILI

298 Sayılı Seçim Kanunu’n 100. Maddesine göre, siyasi partiler ve bağımsız adayların aldıkları oyların, toplam geçerli oy sayısına eşit olması, aynı şekilde geçerli oy pusulalarının toplamı ile geçersiz sayılan veya hesaba katılmayan oy pusulası toplamının oy kullanan seçmen sayısıyla eşit olması gerekiyor. Ancak AK Parti’nin incelemelerinde 18 bin 174 sandıkta tutarlılık olduğu, 12 bin 410 sandıkta ise rakamsal farklılıklar bulunduğu saptandı.

 

(İstanbul seçim sonuçları 31 Mart 2019 - Aradaki oy farkı )

BİRDEN FAZLA PUSULA VERİLMİŞ

Bu doğrultuda, İstanbul'da seçim sonuçları sonrası 10 bin 418 sandıkta siyasi partilerin ve bağımsız adayların aldığı geçerli oy pusulalarının toplamı ile geçersiz sayılan veya hesaba katılamayan oy pusulası toplamının, oy kullanan seçmen sayısından 16 bin 502 oy pusulası eksik olduğu belirlendi. Öte yandan incelenen bin 992 sandıkta ise seçmen sayısından 8 bin 811 fazla oy pusulası olduğu gün yüzüne çıktı. AK Parti hukukçuları seçmen sayısı ile sandıktaki pusulaların arasındaki 25 bin 313’lük oy farkının, bir kısım seçmene fazla oy pusulası verilmesinden kaynaklandığı tezinin üstünde duruyor.

FARKIN İKİ KATI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile olan arasındaki farkı 29 bin 408 olarak duyurdu. Ancak İstanbul genelinde oyların yüzde 10’unun yeniden sayımıyla beraber Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım aralarında fark birleştirme tutanaklarına göre 13 bin 729’a kadar düştü. Usulsüzlüklerin tespitiyle yapılan kısmi sayılma Binali Yıldırım’ın 16 bin oyunun çalındığı belgelerken, 12 bin 410 sandıkta aradakifarkı geride bırakacak 25 bin 313 kanunsuz oyun bulunması dikkatlerden kaçmadı
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BİLAL ERDOĞAN’DAN DÜŞÜNDÜREN AÇIKLAMALAR: TAYYİP ERDOĞAN’DAN SONRA KİM GELECEK DİYİP..! EVDEN EN SON OĞLU ÇIKMIŞTI Şehir karıştı: Suriyeliler ile vatandaşlar arasında tehlikeli gerginlik! Saadet Partisi'nden anket açıklaması: Oylarımızda patlama olacak