Ana Sayfa
22 Mart 2019 ( 364 izlenme )
Reklamlar

Işte o sürpriz

3 anket şirketi açıkladı yerel seçimde sürpriz beklenen bomba il ve ilçeler


Yerel seçime sayılı günler kala Türkiye'nin 3 büyük anket şirketi Avrasya Araştırma, GENAR ve Gezici’den şaşırtacak değerlendirmeler geldi. İşte anket şirketlerine göre sürpriz yapacak iller...

Yerel seçime sayılı günler kaldı. Siyasi partiler seçim çalışmalarına büyük bir hız verdi. Miting alanlarında heyecan ve tansiyon yüksek…31 Mart Yerel Seçimleri için bütün partiler kazanma hedefiyle sahalara çıkarken bir yandan kamuoyunun nabzı da tutuluyor. Hangi illerde hangi parti kazanacak, hangi iller el değiştirecek, hangi illerde sürprizler bekleniyor. Tüm bu soruların yanıtları merak edilirken 3 büyük anket şirketi Avrasya Araştırma, GENAR ve Gezici’den herkesi şaşırtacak değerlendirmeler geldi. 

114

Avrasya Araştırma’ya göre Cumhur İttifakı yüzde 5.56 puan düşecek, birçok il el değiştirecek. Gezici Araştırma sahada 7 Haziran seçimlerine benzer bir tablo ölçerken 4 AK Partiliden 1’inin çekimser olduğuna dikkat çekiyor. GENAR’a göre ise sürpriz beklentisine yol açan, yüzde 50’lik yeni sistem. Daha önceleri seçime 10 gün kala kararsız seçmen yüzde 56'ya düşerken, 31 Mart öncesi hâlâ yüzde 10 bandında devam ediyor olması da dikkat çekici…

214

İlk kez ittifaklarla gidilen bir seçim

31 Mart yerel seçimlerine 10 gün kaldı. İlk kez ittifaklarla gidilen yerel seçim sürprizlere gebe görünüyor. Araştırma şirketlerinin yöneticileriyle seçim kampanyalarını, sahadaki gözlemlerini ve sonuca dair beklentilerini  açıkladı. 

314

Kararsızlar yüzde 10 bandında

GENAR Araştırma Şirketi’nin Genel Müdürü İhsan Aktaş seçime 10 gün kala kararsız kitlenin varlığının devam ettiğine dikkat çekti. Aktaş, “Daha önceki seçimlerde bugünlere gelindiğinde yüzde 20’lerde başlayan kararsız seçmen 56’lara düşerdi. Halen kararsızlar yüzde 10 bandında devam ediyor ve ciddi bir direnç taşıyorlar. Sandığa mı gitmeyecekler yoksa hangi partiye nasıl yönelecekleri kafamızı kurcalıyor” dedi. 

414

MHP oylarında hareket var

Son 10 yıldır CHP, HDP oyu sabit sayılır. MHP oylarında hareket var. AK Parti’den MHP’ye geçiş oldu. Yeni dönemde İYİ Parti çıktı. Daha rasyonel, şartlara göre tavır değiştiren sağ seçmen olduğu için değişimi de ülkede onlar temsil ediyorlar. Kararsızların onlar olma ihtimali yüksek” dedi.

514

Sürprizin hangi tarafa meyledeceği o kararsızların tutumu ile belli olacak

Yeni Başkanlık sistemi ile gelen yüzde 50’lik rekabetin başlı başına kendisinin bir sürpriz olduğunu söyleyen Aktaş, “Önceki seçimde bütün partiler seçime giriyordu. AK Parti 40, CHP 25 alınca sonuç belliydi. Şimdi kazanan 50 ile kazanacaksa kaybeden 48 ile kaybedecek. Sistemin varlığı sürpriz olarak yorumlanabilir. Sürprizin hangi tarafa meyledeceği o kararsızların tutumu ile belli olacak” dedi.

614

AK Parti Ankara’da açığı kapattı, İstanbul’da önde

AK Parti’nin Ankara’da geride başladığını ama şimdi yükselen bir trendi olduğunu söyleyen Aktaş, olası sonuç içinse “İki taraf da gayretli” demekle yetindi. Aktaş’a göre İstanbul rekabetinde ise AK Parti önde görünüyor. Aktaş, “Yüzde 50’lik rekabet her yeri sürprizli hale getirdi. Bu sürprizler Anadolu illerinde de büyükşehirlerde de olabilir” dedi.

714

Murat Gezici: Bir şeyler yolunda gitmiyor

Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici de devlet olanakları nedeniyle genel seçime göre daha avantajlı olması beklenen iktidarın bir yerel seçimde ilk kez zorlandığını söyledi. Bunun önemli nedenlerinden biri olarak ekonomiyi gösteren Gezici şunları söyledi:

814

17 yıldır AK Parti’ye oy veren seçmen ilk defa düşünmeye geçti

17 yıldır AK Parti’ye oy veren bu seçmenin ilk defa düşünmeye geçtiğini söyleyen Gezici, “İstanbul’da, Ankara’da ve birçok yerde AK Parti’yi zor durumda bırakan seçmen bu seçmendir. Tercihlerinde ekonominin belirleyici olduğu bu seçmenler alım gücünün düşmesinden şikayetçi” dedi. Gezici şöyle devam etti:

914

Akşener olmasa iktidar yüzde 60’ı bulabilirdi

Murat Gezici’ye göre düşünmeye çekilen bu seçmenin muhalefete oy verme ihtimalinde kilit isim Meral Akşener olacak. Akşener olmasa AK Parti’nin kurduğu ittifakla yüzde 60’a ulaşabileceğini söyleyen Gezici, “Ama Akşener seçmeni, içinde CHP’nin olduğu Millet İttifakı’na oy verme noktasında yumuşatmıştır. İktidar bloku yüzde 60’ları görebilirken şu an yüzde 50’yi yakalamakta zorlanacaklardır” dedi.

1014

İstanbul’da sürpriz olabilir

Ankara’da AK Parti’nin adayı Mehmet Özhaseki’nin kazanabileceğini söyleyen Gezici’ye göre asıl sürpriz İstanbul’da yaşanabilir. Bu sürprizi İstanbul’daki kararsız seçmen sayısının yüksekliği ile ilişkilendiren Gezici, son ölçümlerin İstanbul’da yüzde 50.2 Binali Yıldırım, yüzde 49.2 Ekrem İmamoğlu şeklinde olduğunu söyledi.

1114

Yaşanan son tartışmaların amacı ekonomi tartışmasından uzak tutmak

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz Seçime damga vuran beka, Mansur Yavaş’a dönük suçlamalar ve muhalefetin PKKFETÖ ile el ele olduğu yönündeki söylemin tamamen ekonomik tartışmaların dışına çıkmak için kullanıldığını söyleyen Özkiraz AK Parti kampanyasında değişen tek şeyin muhalefetin ilişkilendirildiği terör örgütü olduğunu söyledi ve“Bundan 56 yıl önce bunlar Ergenekon’la beraber diyorlardı. Bugün FETÖPKK diyorlar. O gün AKP için kim teröristse muhalefet de o oluyor. Herkesin birinci problemi ekonomi. Bunlar belirleyici değil” dedi.

1214

AK Parti anketlerde kaybetti

AK Parti içinde “Bu kez vermeyeceğim” diyen daha özgürlükçü, batı değerleri ile yaşayan bir kesime dikkat çeken Özkiraz, “Bunlar ekonomik sebeplerle veya AK Parti’nin iyi icraatlar yaptığını söyleyerek oy verenler. Değişim de burada olacak” dedi. Son seçimde yüzde 52 olan Cumhur İttifakı’nın ancak 4547 arasında kalacağını söyleyen Özkiraz, “Anketlerde AKP’nin yüzde 5.56 puan oy kaybedeceği görünüyor. Böyle olduğunda hesap basit. 5253 altı her yer risk demektir” değerlendirmesinde bulundu.

1314

İstanbul’da sürpriz yaşanacak ilçeler

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, Denizli, Balıkesir’de değişim beklendiğini söyleyen Özkiraz, Bursa’nın bıçak sırtı olduğunu belirtti. Özkiraz’a göre CHP aralarında İstanbul Esenyurt, Küçükçekmece ve Zeytinburnu’nun olduğu 1819 ilçeyi kazanabilir. Ankara’da da mevcut ilçelerin yanı sıra Mamak alınabilir.

1414

Sonraki Galeri

Emax seçim anketi Gaziantep, Antalya, Adana, Mersin, Bursa ve Eskişehir var31 Mart yerel seçimleri için 1519 Mart 2019 tarihleri arasında 6 büyükşehiri kapsayan anket çalışması yapan Emax sonuçları açıkladı.

EMAX Araştırma Şirketinin anket çalışması 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik seçmenlerin parti tercihlerini ölçmek ve değerlendirmek için gerçekleştirildi. Araştırma örneklemi TÜİK, 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel sonuçları dikkate alınıp, her ili temsil edecek nitelikte oluşturularak düzenlendi.

19

Araştırma, 6 büyükşehirde yaşayan 18 yaş ve üzeri toplam 7 bin 172 katılımcıyla önceden hazırlanmış soru formuna bağlı olarak (CATI) bilgisayar destekli telefonla anket yapma tekniği ile gerçekleştirildi. Elde edilen veriler, kontrol edildikten sonra bilgisayar ortamına aktarıldı, SPSS istatistik paket programı yardımıyla çözümlemeler yapıldı.

29

İttifaklar arasında 12 puanlık yarış var

EMAX Araştırma Genel Koordinatörü Sezai Erhan, Antalya, Eskişehir, Adana, Bursa ve Mersin’de Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı arasında kıyasıya bir yarışın olduğunu söyledi.

Erhan, “Araştırmamızda Antalya, Eskişehir, Adana, Bursa ve Mersin’de her iki ittifak adayları arasında çok az fark bulunuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 6.8 ila 14.6 aralığında henüz karar vermediği görülüyor. 31 Mart için kararsız kesimin kimden tarafa karar vereceğinde, adayların sürdürdüğü seçim kampanyaları, parti teşkilatlarının sahadaki çalışması, yerel ve ülke gündemi belirlemiş olacaktır. Araştırmamıza göre Gaziantep’te ise Cumhur ittifakı adayı Fatma Şahin’in ipi göğüsleyeceği bekleniliyor” dedi.

39

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD’den yeni Brunson mesajı “Buraya döndüğü gün…” Almanya Türk Annenin Rezilliğini Konuşuyor ÇOK ÜNLÜ BİRİ Venezuela'dan Başkan Erdoğan açıklaması!