Ana Sayfa
14 Nisan 2018 ( 3296 izlenme )
Reklamlar

İşte ABD ve Rusya'yı destekleyen ülkeler... Türkiye bakın hangi tarafta?

İşte ABD ve Rusya'yı destekleyen ülkeler... Türkiye bakın  hangi tarafta?
Suriye savaşı için geri sayım başlarken saflar da netleşiyor. Amerika’nın yandaşları bilindik ülkeler. Rusya’nın cephesinde de İran ve Çin var. Trump “Hazır ol Rusya füzelerimiz geliyor” diyerek savaş için start verdi. Putin “sağduyunun hakim olmasını istiyoruz” dese de savaş gemilerini Akdeniz’e yolladı. Dünya kıyamet savaşına hazırlanırken Türkiye en zor seçimi yapacak ülkelerden biri. İşte gelen ilk açıklamalarla renklerini belli eden ülkeler;
SUUDİ ARABİSTAN


Donald Trump ABD başbakanı seçilince soluğu Suudi Arabistan’da almış ve dünya küresi pozu ile olay yaratmıştı. Haliyle Suudi Arabistan’ın Rusya ABD savaşında seçtiği saf sürpriz olmadı. Sürpriz Suudi Arabistan’ın savaşa bizzat dahil olma arzusu oldu.

FRANSA : BM’deki görüşmede ABD’nin peşine takılıp salonu terkeden Fransa, Trump ile birlikte hareket ediyor. Düne kadar jetlerini kaldırmayı düşenmeyen Macron bugün savaşa dahil olacağını ilan etti. İsrail Ve Almanyada Abd’nin yanında safını net belli eden 2 ülke

Çin Dünya’nın en yoğun nüfusuna sahip olan Çin süper güçler arasına girmiş durumda. Haliyle Çin’in tutumu çok önemli. Rusya ile yakın ilişkileri olan Çin, Washington-Moskova atışmasında sürpriz yapmadı. Krizin ilk günlerinde sessiz kalan Çin safını ABD’nin Suriye’yi vurmasına karşı olduğunu duyurarak ortaya koydu.


İRAN: ABD-Rusya savaş hattında İran ilk günden tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Kimyasal silah kullanıldığı iddialarını kabul etmeyen Tahran yönetimi, “Suriye’ye olası bir saldırıda Şam’ın yanında yer alacağız” açıklamasında bulundu. İran Esad yönetiminin en büyük destekçilerinden biri. ABD-Rusya atışmasında da safı net olan bir ülke.

Ingiltere 

Amerika ile Rusya arasında seçim yapmak bir yana İngiltere bizzat ‘savaş” çığırtkanı olarak ortalarda geziyor.

KATAR Suriye’nin vurulması için ABD’nin savaş lobisine dahil olan ülkeler listesinde Katar’ın olması biraz şaşırtıcı oldu. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al Thani de Washington’da Trump ile görüşmesinin ardından “Savaş suçu işlenmesine göz yumamayız” diyerek ABD’ye destek verdi.


KRITIK ÜLKE TÜRKIYE Suriye’de askeri varlığıyla yer alan Türkiye, son Afrin harekatını Rusya’nın hava sahasını açması sayesinde başarıyla tamamlamıştı. Geçen hafta Putin’in Ankara’da olduğunu ve nükleer santralin temel atma törenine katıldığını da bir kenara not edelim. Türkiye açısından bir yanda ticari, askeri ve bölgesel çıkarlarıyla yakınlaştığı Rusya diğer yanda NATO vesilesiyle müttefik olduğu ‘eski dostu’ Amerika var. Haliyle Türkiye’nin Rusya ve Amerika arasında bir seçim yapması söz konusu olamaz. Bu sebepledir ki Ankara ‘taraf’ olmak yerine aktif oyuncu olmayı seçti. ABD-Rusya arasındaki krizde Türkiye arabulucu konuma geldi.
DÜNYA ERDOĞAN’I İZLİYOR
Erdoğan, Suriye krizini savaşsız diplomasi yoluyla bitirmek istiyor. Bunun için de dün gece ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İki lider gündemdeki sorunlar için iletişimde kalacaklar.” denildi. Erdoğan bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin’i arayacağını duyurdu. Türkiye’nin arabuluculuğu ABD-Rusya savaşının önlenmesi adına umut bağlanan tek diplomatik girişim. Haliyle dünya nefesini tutmuş bu girişimin sonucunu bekliyor.


TÜRKİYE NE DÜŞÜNÜYOR


Dışişleri Bakanlığı . Açıklamada “Saldırının Esad tarafından yapıldığına dair güçlü şüpheler var. Kimyasal saldırı cezasız bırakılmamalı. BMGK’da ABD tasarısının reddi kaçırılmış fırsat” deniliyor. Ankara, Esad’ın cezalandırılmasını istiyor ancak bunun BM eliyle olmasından yana. Haliyle de ABD’nin vereceği askeri karşılığı desteklemiyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Marmaray'daki korkunç olayı görüntüleyen genç kız dehşet anını anlattı Babacan ve Davutoğlu uzlaşsın diye eski bakan devreye girdi Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı Hakan Fidan Ses Kaydını CİA Başkanına Dinletince..