Ana Sayfa
2018-10-30 04:41:11 ( 953 izlenme )
Reklamlar

İNCİRLİK'TE KIRMIZI ALARM

Hava Kuvvetleri'nde kırmızı alarm
 Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji çalışmaları Barbaros Hayrettin ve ilk sondaj gemisi Fatih ile yeni bir boyut kazandı. Akdeniz'in sıcak sularında oldukça gerilimli bir dönemde hizmet verecek gemiler için Türk Hava Kuvvetleri alarma geçirildi. Yüzer unsurların güvenliğine yönelik en ufak bir tehdide anında karşılık verecek olan Türkiye, bu kapsamda özellikle güneyde konuşlu hava kuvvetleri unsurlarını tam teçhizatla hazır tutuyor. Enerji uzmanlarına göreyse bölgede yaşananlar çok önemli bir denklemin izlerini taşıyor.
İNCİRLİK'TE KIRMIZI ALARM


 Hava Kuvvetleri'nde kırmızı alarm
Doğu Akdeniz'de bulunan doğalgaz rezervlerinin çıkarılması noktasında adımlar atan ve bölgedeki diğer tüm gelişmeleri de yakından takip eden Türkiye, güney sularındaki olası gerginlikler için hava kuvvetlerini alarma geçirdi.

Geçtiğimiz dönemlerde Akdeniz'de yerini alan Barbaros Hayrettin Sismik Araştırma Gemisi'nin yanına ilk sondaj gemisi Fatih'i de gönderen Türkiye, olası bir kriz durumu için de tüm planları masaya yatırdı.
 

Bakan dönmez: Fatih gelecek ay sondaja başlayacak
 
HAVA KUVVETLERİ UNSURLARINA 'HAZIR OLUN' TALİMATI
 
Barbaros Hayrettin'in Yunan fırkateyni tarafından taciz edilmesinin ardından sismik gemisini savaş gemileri ve hücümbotlarının korumasın alan Türkiye, deniz unsurlarına yaklaşan savaş uçaklarını da kendi F-16'ları ile önlüyor.
 
Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih'in de bölgeye gönderilmesinin ardından Hava Kuvvetleri unsurlarının da hazır durumda bekletildiği öğrenildi.
   
Ege ve Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarından asla ödün vermeyeceğini sıklıkla tekrar eden Türkiye'nin, olası bir taciz ya da engelleme karşısında hava unsurlarını da aynı anda kullanarak angajman kuralları çerçevesinde en net yanıtı vereceği kaydedildi.
 
Bu kapsamda başta İncirlik olmak üzere Doğu Akdeniz'e en yakın durumdaki üslerin sürekli hazır konumda bekleme pozisyonuna geçti.
 
BÖLGEDEKİ ENERJİ DENKLEMİ TÜRKİYE İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye'nin 'oldubittiye asla izin verilmeyecek' tezinin enerji denklemindeki yerini değerlendiren uzmanlara, konunun basit bir taciz olayının çok daha ötesinde olduğuna vurgu yaptı.
 
DOĞU AKDENİZ'DE ÇATIŞMA RİSKİ VAR

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, süreci şu sözlerle açıkladı: Akdeniz’in hidrokarbon açısından zengin olduğu biliniyor ve İsrail açıklarında, Mısır açıklarında, Güney Kıbrıs açıklarında çok sayıda keşif de yapıldı. Asıl konu bu keşiflerin Avrupa pazarlarına ulaştırılması. Arada Türkiye olmadan ekonomik olarak ulaştırılması mümkün değil. Şimdi Fatih’in bir keşfi olursa Akdeniz’deki diğer rezervlerin Avrupa’ya erişim rüyası suya düşer.  Çünkü zaten onlar da Avrupa’ya ancak Türkiye üzerinden giderse ekonomik olacaktı, ki Türkiye karasularında keşif olursa başka kaynakların bununla rekabet etmesi mümkün olmaz. Doğu Akdeniz mevcut şartlarda çatışma riski var. Ancak Türkiye gerek enerji diplomasisi ile gerek askeri anlamda kararlılığı ile bu sıkıntılı süreci atlatacaktır."

Kaynak: Yenişafak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dışarıdan Nane Alıyorsanız Bunu Bilmelisin Böyle Boşanma Davası Olmaz! Fatih Altaylı'dan çarpıcı yeni havalimanı iddiası Mustafa Sarıgül İBB adayı mı oluyor?